Autor textu: Archív
01.01.2013

Dnešným dňom sa začína činnosť Fondu na podporu vzdelávania

Svojimi kompetenciami nahrádza doterajší Študentský pôžičkový fond a Fond na podporu začínajúcich pedagógov.

Bratislava 1. januára (TASR) – Na jeho čele bude zatiaľ doterajší riaditeľ ŠPF Pavol Kučmáš a dočasná rada, ktorej zloženie má byť známe do polovice januára.

Podľa prechodných ustanovení zákona o Fonde na podporu vzdelávania bude päťčlenná dočasná rada zriadená na maximálne šesť mesiacov a jej úlohou bude prijatie vnútorných predpisov fondu podľa schváleného zákona. Dočasnú radu vymenuje minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD). "Reálne to vidím tak, že členovia dočasnej rady sa na prvom zasadaní stretnú v druhej polovici januára," uviedol pre TASR minister. Dočasnú radu chce vymenovať tak, aby sa zachovala kontinuita s predchádzajúcou činnosťou oboch podporných fondov. "Bol by som veľmi rád, keby tam boli niektorí členovia súčasnej rady," povedal Čaplovič. V rade by mali pôsobiť aj zástupcovia Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Slovenska či Združenia samosprávnych škôl SR.

So zánikom doterajších orgánov rady a dozornej rady ŠPF A FPZP zaniká aj funkcia riaditeľa týchto fondov. Kým nebude vymenovaný riaditeľ nového fondu, funkciu bude podľa zákona dočasne vykonávať doterajší riaditeľ ŠPF Pavol Kučmáš.

Minister Čaplovič nevylúčil, že Kučmáš vo funkcii zostane aj ako právoplatne vymenovaný riaditeľ. "Je to skvelý odborník," uviedol Čaplovič.

Zákon o vzniku Fondu na podporu vzdelávania schválili poslanci NR SR 5. decembra. Okrem zlúčenia kompetencií doterajších podporných fondov rozširuje právna norma aj okruh žiadateľov o pôžičku z fondu. Kým doteraz si mohli požičať iba začínajúci učitelia, z nového fondu si budú môcť požičať aj učitelia, odborní pracovníci škôl a tiež doktorandi.

Pedagógom umožní nový fond požičať si prostriedky až do výšky 30.000 eur. Študentské pôžičky v novom zákone nemajú určený limit.

Dosiaľ bol strop na študentskú pôžičku 1328 eur na akademický rok. Pri prideľovaní pôžičiek budú preferovaní študenti zo sociálne slabších pomerov, až následne študenti dosahujúci lepšie výsledky.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131