Autor textu: Archív
07.04.2014

Štát chce na ministerstvá prilákať absolventov svetových univerzít

Výber štipendistov by mal prebiehať v dvoch kolách. V prvom kole sa posúdi kvalita vysokej školy, kde žiadateľ študuje.

Bratislava 7. apríla (TASR)

Štát chce na ministerstvá prilákať absolventov prestížnych svetových univerzít. Tí, ktorých počas štúdia podporí štipendiom, sa budú musieť zaviazať, že vo verejnej správe odpracujú tri roky.

Vyplýva to z Návrhu grantového programu pre posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe z dielne ministerstva školstva, o ktorom by v blízkom čase mala rokovať vláda.

O štipendium budú môcť požiadať slovenskí študenti, ktorí už sú prijatí, alebo študujú na vybraných vysokých školách v zahraničí na druhom alebo treťom stupni v dennej forme. "Štipendium pokryje všetky opodstatnené náklady spojené so štúdiom, vrátane školného, nákladov na živobytie počas maximálne dvoch akademických rokov štúdia a nákladov na cestu do a z miesta štúdia, cestovné poistenie a pod.," píše v návrhu rezort školstva.

Študenti, ktorí dostanú štipendium od štátu, by sa mali zamestnať najmä v analytických útvaroch – napríklad v Inštitúte finančnej politiky na ministerstve financií, Analytickom centre na ministerstve práce, Inštitúte zdravotníckej politiky na ministerstve zdravotníctva či Inštitúte vzdelávacej politiky na ministerstve školstva.

Grantový program by malo organizačne a administratívne zabezpečovať ministerstvo školstva. Jednotlivé ministerstvá a ostatné ústredné orgány štátnej správy každoročne do 31. januára písomne oznámia ministerstvu školstva, že majú záujem o štipendistu a bližšie špecifikujú pozíciu, na ktorej by mal po ukončení štúdia pracovať.

"Na základe požiadaviek bude každoročne vypísaná výzva do 31. marca a následne budú uchádzači o štipendium vybraní výberovou komisiou," vysvetľuje v návrhu ministerstvo. S vybranými uchádzačmi bude uzatvorená zmluva o udelení štipendia a o spolupráci, ktorou sa štátne orgány zaviažu poskytnúť im po ukončení štúdia pracovné miesto. Po schválení návrhu grantového programu budú môcť ministerstvá už v tomto roku oznámiť ministerstvu školstva záujem o zamestnanie štipendistu a rezort zabezpečí grantový program, uvádza sa v materiáli.

Výber štipendistov by mal prebiehať v dvoch kolách. V prvom kole sa posúdi kvalita vysokej školy, kde žiadateľ študuje. Malo by ísť o univerzitu, ktorá je v rebríčku univerzít Shanghai Academic Ranking of World Universities a v rebríčku inštitúcií Project RePEc umiestnená do 200. miesta.

Zohľadňovať sa bude aj kvalita študijného programu a to, či je vhodný vzhľadom na budúcu pracovnú pozíciu.

Počet postupujúcich do ďalšieho výberu bude závisieť od počtu obsadzovaných pozícií. V druhom kole bude pre rozdelenie grantu najdôležitejšie rozhodnutie budúceho zamestnávateľa.

V prípade, že štipendista z vlastného zavinenia odpracuje vo verejnej správe menej ako tri roky, alebo nezíska vysokoškolské vzdelanie, na ktoré mal poskytnuté štipendium, bude musieť vrátiť finančné prostriedky v sume poskytnutého štipendia. "Nesplatená časť sa bude úročiť vo výške úrokovej sadzby, ktorou poskytuje študentom pôžičky Fond na podporu vzdelávania," uvádza rezort v materiáli.

Navrhovaný grantový program podľa rezortu nadväzuje na poskytovanie Štipendia M. R. Štefánika v rokoch 2006 – 2008 a v roku 2011. V rokoch 2006 – 2008 štát v rámci neho podporil podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka 24 študentov vysokých škôl ako London School of Economics, Harvard a Stanford Law School či Columbia University v USA. V roku 2011 získali toto štipendium traja uchádzači.

Jún 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň afrického dieťaťa
· Deň otcov
· V období od 16. do 30. júna 2019 sa uskutoční riadny termín záverečných skúšok na stredných odborných školách
· Majstrovská Slovenska doma vyrobených detských kár Bardejov, Komenského ulica
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131