Autor textu: TASR
25.02.2019

Deti si prázdniny môžu užiť na lyžovačke

Treba myslieť na bezpečnosť

Bratislava 25. februára (Skolske.sk)

Počas jarných prázdnin sa deti často venujú športovým aktivitám. Dôležité pri lyžovaní, snoubordovaní, ale aj korčuľovaní je myslieť na ich bezpečnosť. Deti do 15 rokov musia mať na hlave prilbu. Tá dokáže podľa odborníkov zabrániť až 85 percentám poranení hlavy.

Ako upozornila vedúca sekcie ochrany a podpory zdravia a špecializovaných činností Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Jana Hamade, šetriť by rodičia nemali ani na kvalitných chráničoch končatín. "Malé deti majú ťažisko tela výrazne nižšie ako dospelí, preto ľahšie strácajú rovnováhu a častejšie padajú. Zľadovatené plochy na svahu tomu môžu pomôcť," zdôraznila.

Odborníčka pripomenula, že deti v zápale hry najprv konajú, ale premýšľajú až následne. Preto je podľa nej dôležité vedieť, akú aktivitu a kde budú deti vykonávať, aj kto zodpovedný bude na ne dohliadať. Poukázala aj na to, že ochranné pomôcky pri športe nemajú deti vnímať ako výmysel rodičov a pri prvej príležitosti ich odložiť len preto, že ich kamarát nechce.

Hamade tvrdí, že rodičia by nemali podceniť riziko úrazov, ktoré môžu pri športe vzniknúť. "Pre predškolákov je typická rozptýlená pozornosť a menšia pohybová obratnosť, čo zvyšuje riziko poranenia. U starších detí, resp. adolescentov sa koordinácia pohybov mení, keď rýchlo rastú a vzniká dočasná disproporcia medzi končatinami a trupom. Zjednodušene povedané, sú samá ruka, samá noha a sú neobratnejší. Preto je veľmi dôležité vybrať dieťaťu správny šport," mieni. 

Na prevenciu sa podľa nej oplatí myslieť aj pri sánkovaní. Vhodnejšie sú podľa Hamade plytšie svahy s menším sklonom a sánky s operadlom. Rovnako zdôrazňuje dôležitosť vhodného oblečenia. Samozrejmosťou by malo byť vrstvenie a vhodný materiál. "Priamo na telo oblečte dieťaťu jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva má byť vlnená. Na ňu oblečte bundu. V studenom a mrazivom počasí nezabudnite dať dieťaťu čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Jeden pár majte do zásoby pre prípad, že premoknú," spresnila.

Ako odborníčka dodala, dôležité je i to, aby deti trávili dostatok času na čerstvom vzduchu. Najvhodnejšie je rozdeliť si čas strávený vonku v prípade detí od troch do šiestich rokov na dve hodiny dopoludnia a dve popoludní. Výnimkou sú silné mrazy pod mínus desať stupňov Celzia. Ak bolo dieťa v mrazivom počasí príliš dlho vonku a je uzimené, po príchode domov ho treba prezliecť a presunúť do tepla.


Deti, ktoré pravidelne športujú, sú obratnejšie, nepadajú tak často, zvládnu vybalansovať rôzne rizikové situácie. Súčasne bývajú väčšinou aktívne, takže aj ich svalovo-kostrový systém je výkonnejší, silnejší a menej zraniteľný. Skôr dodržiavajú zásady správnej výživy a majú dostatočné zavápnenie kostí, ktoré sú pevnejšie.

Jana Hamade

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]