Najčastejšie otázky
Ktoré školy majú prístup do TASR?
Všetky základné, stredné a vysoké školy v SR.
Ako sa dostanem do servisov TASR?
Na
www.tasr.sk treba kliknúť na ikonu
"TASR do každej školy" a v ľavom stĺpci je link na
prístup do spravodajstva.
Každá škola dostala svoje heslo, ktorým sa prihlasuje do systému. Odporúčame zveriť ďalšie prideľovanie tohto hesla kompetentnej osobe tak, aby boli tieto prístupy účelné a nevyužívali ich neoprávnené osoby.
Ak nepoznáme heslo, na koho sa môžeme kontaktovať?
Pošlite e-mail na adresu
[email protected] a nezabudnite uviesť všetky svoje kontakty vrátane telefónneho čísla.
Na čo sa dá v škole využiť servis TASR?
Pre riadiacich zamestnancov je to najrýchlejší zdroj informácií z domova, zo sveta, regiónu... Pre školské časopisy, weby, rádiá, televízie možno využívať správy, fotografie, zvuky, videá. Na mediálnu výchovu možno využívať prostredie s reálnym agentúrnym servisom, vrátane napr. možnosti denného prehľadu najaktuálnejších správ. Správy v angličtine a maďarčine možno využiť v jazykovom vzdelávaní.
Možno servisy TASR používať na akýkoľvek účel?
Možno ich používať ako zdroj informácií na vlastné informačné účely a na vyučovacie účely. Nemožno ich využívať komerčne, na získavanie priameho či nepriameho zisku. Z databáz TASR (textov, fotografií...) možno napr. pripraviť vzdelávací materiál na prednášku alebo bulletin na vedeckú konferenciu, čerpať podklady pre vedeckú prácu...) Pri použitých materiáloch je potrebné označiť pôvod zdroja (TASR, pri prevzatých fotografiách: TASR/AP...). V prípade záujmu o komerčné využitie databáz TASR (napr. reklamný leták...), je potrebné kontaktovať tlačovú agentúru (
[email protected]) a dohodnúť sa na podmienkach.
Sú obmedzenia na použitie databáz na internete?
Na internete možno publikovať len náhľadové fotografie (do rozsahu 72 dpi). Použitie jednej fotografie, zvuku, či iného záznamu, nesmie byť dlhšie ako 30 dní a škola ich nemôže ďalej archivovať. V prípade zverejnenia fotografie, zvukového záznamu a zvukovo-obrazového záznamu je potrebné na internetovej stránke umiestniť logo TASR s linkou na stránku
www.tasr.sk a uverejniť text: „Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií, zvukových alebo zvukovo-obrazových záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.“
Web skolske.sk
Čo obsahuje web?
Denne prináša správy z diania v školstve. Časť správ je z produkcie TASR. Druhú časť tvoria príspevky žiakov, študentov a pedagógov.
Ako sa stať prispievateľom školského servisu?
Pošlite svoj článok na
[email protected] a my vám odpovieme, alebo sa zaregistrujte ako prispievateľ na stránke skolske.sk v sekcii registrácia.
Koľko má TASR takých prispievateľov?
TASR má v súčasnosti jednoznačne najlepšiu sieť spolupracovníkov zo škôl akú nemá nikto na Slovensku. Počítame ich na stovky.
O čom môžem písať?
O čomkoľvek, čo by mohlo zaujímať aj iných. Teda o tom, čo má spravodajskú hodnotu. Uvítame správy o udalostiach v škole i mimo školy. Ak máte školský časopis, môžete zverejniť aj správy, ktoré sú z tohto časopisu. K správam možno pridávať fotografie alebo videá nahrané na youtub (stačí priložiť link). Prioritou sú spravodajské útvary. Uvítame, ak budú k správe pripísané aj 3 – 4 kľúčové slová (napr. Nitra-beseda-ekológia).
Akým spôsobom sa dajú posielať správy?
Každý prispievateľ má vytvorený vlastný účet, vďaka ktorému sa dostane do spoločného redakčného systému. Sám si vkladá text i fotografiu a rozhoduje o jej umiestnení. Pri článku sa následne automaticky zobrazuje jeho meno alebo pseudonym. Každá správa prechádza kontrolou, aby s predišlo porušeniam nových legislatívnych nariadení. O publikovaní správy rozhoduje šéfredaktor portálu, prípadne poverená osoba z TASR. Tie majú právo do správy zasiahnuť.
Kde budú správy uverejňované?
Správy vyjdú na webe TASR
www.skolske.sk - na prvom školskom spravodajskom webe. Najlepšie príspevky môžu byť uverejnené aj na spravodajskom webe
TERAZ.SK. Správy sa pravidelne objavujú aj na sociálnych sieťach.
Na čo ešte môže byť užitočné písanie pre TASR?
To musí vedieť každý sám. Dokážete propagovať dianie na vašej škole na sledovanom portáli pod značkou renomovaného média. Viete publikovať svoju tvorbu a porovnávať sa so svojimi rovesníkmi. Viete upozorniť na jedinečnosti a výnimočnosti, ku ktorým sa profesionálni novinári nemusia dostať pre svoju zaneprázdnenosť. Študenti publikovanie napríklad využívajú ako ukážku činnosti, keď sa hlásia napr. na žurnalistiku. Viete získať potvrdenie o publikačnej činnosti Do školského servisu prispievajú aj študenti, ktorí sa chcú dostať na prax do TASR. Okrem toho je to mnoho ďalších výhod ako napríklad cenné rady od profesionálov z TASR.
Užitočné kontakty:
Posielanie správ, obsah správ, editácia:
[email protected]