Autor textu: TASR
10.05.2019

Viktória je realistka

Meniny oslavuje 10. mája.

Bratislava 10. mája (Skolske.sk)

Ženské meno Viktória má latinský pôvod a v preklade znamená "víťaz", "víťazstvo". Nositeľky tohto v súčasnosti na Slovensku populárneho mena oslovujeme Viktorka, Vikina, Vikinka, Viki. Meniny oslavujú 10. mája.

Viktórie sú realistky, ktoré stoja obidvoma nohami na pevnej zemi a neoddávajú sa snívaniu. Sú objektívne a dokážu sa podeliť s inými. V detstve si vyžadujú veľkú opateru, ale nemali by nadobudnúť dojem, že na nich rodičia stále striehnu. Ich výkonnosť a pozornosť sú nadpriemerné.

Viktórie majú živočíšny totem ropuchu, ktorej pohľad a nehybnosť pôsobia fascinujúco. Sú priemerne životaschopné. Ráno im niekedy dlhšie trvá, kým sa "naštartujú". Môžu mať predispozície na lymfatické choroby.

Ich obľúbené farby sú modrá, zelená a biela. Ochranné rastliny Viktórie sú valeriána a čakanka, ochranné kamene citrín a zafír.

Na Slovensku nájdeme nositeľky tohto mena napríklad v baletnom súbore SND - VIKTÓRIU GYEPES ÁRVOVÚ i VIKTÓRIU ŠIMONČÍKOVÚ. Populárnou je aj slovenská herečka maďarskej národnosti VIKTÓRIA (VIKI) RÁKOVÁ.

S menom VIKTÓRIA sa stretneme aj v názve knihy slovenského spisovateľa Daniela Heviera KR.V alebo Krajina V. čiže Kráľovná VIKTÓRIA. Prvú knihu s tematikou hemofílie uviedol do života Daniel Hevier 14. februára 2013 v Berlinke, v priestoroch Slovenskej národnej galérie v Bratislave. Výnimočnosť detskej knihy spočíva nielen v tom, že ide o prvotinu venovanú vrodenému nevyliečiteľnému ochoreniu zrážanlivosti krvi, ale aj v jej unikátnosti v európskom kontexte.

Jedny z najväčších vodopádov na svete na rieke Zambezi na hraniciach medzi štátmi Zambia a Zimbabwe majú v názve meno VIKTÓRIA - ide o VIKTÓRIINE vodopády.


Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]