Autor textu: Martin Pinkoš
22.05.2019

Z filozofickej olympiády prišli s medailami

Slovenskí študenti boli ocenení striebrom.

Ružomberok 22. mája (Skolske.sk)


V Ríme sa v dňoch 16. – 19. mája 2019 konala XXVII. Medzinárodná filozofická olympiáda (IPO) s účasťou študentov a učiteľov zo 48 krajín z Ázie, Európy, Južnej a Severnej Ameriky.
Tradičné podujatie, na ktorom sa zúčastňujú víťazi národných súťaží, je určené pre stredoškolákov, pričom cieľom nie je testovanie konkrétnych filozofických vedomostí, ale skôr zručností: ako napísať text, ktorý je relevantný k téme; filozofické porozumenie citátu; schopnosť presvedčivo argumentovať; napísať koherentný a zmysluplne štruktúrovaný text; ponúknuť originálny príspevok k problematike.

Na tohtoročnom podujatí sa zúčastnili aj prví dvaja študenti zo slovenskej filozofickej olympiády: Richard Vaško a Kenneth Martin, obaja z Gymnázia Jura Hronca v Bratislave. Za učiteľov reprezentoval SR Ján Hrkút z Katedry filozofie FF KU v Ružomberku, ktorý sa zároveň podieľal na hodnotení prác ako člen medzinárodnej komisie učiteľov.

​​​​​​​

pic
Foto: text

Súťažiaci mali možnosť reagovať svojou esejou na jeden z citátov z Platóna, Leonarda da Vinci, Bhagavad-Gity a D. J. Haraway. Sprievodný program podujatia tvorili prednášky a workshopy zamerané prevažne na vedecký, umelecký a filozofický odkaz Leonarda da Vinci, a to z príležitosti 500. výročia jeho úmrtia.

Podľa hodnotenia poroty dve najlepšie práce napísali študenti z Ruska a Chorvátska. Slovenskí študenti boli ocenení striebornou medailou (Kenneth Martin) a čestným uznaním (Richard Vaško).

Srdečne im blahoželáme, ďakujeme za medzinárodnú reprezentáciu, skvelý výsledok a tešíme sa na ďalší ročník filozofickej olympiády najprv na slovenskom kole (na Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku) a potom na medzinárodnom kole v máji 2020 v portugalskom Lisabone.

​​​​​​​
Martin Pinkoš (Katolícka univerzita v Ružomberku)
PR referent pre KU RK

Máj 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]