Autor textu: TASR
24.05.2019

Prezident dal zelenú konzorciám vysokých škôl 

Odobril aj podnikové štipendiá. 

Bratislava 24. mája (TASR)

Vysoké školy budú môcť vytvárať konzorciá a takto užšie spolupracovať. Umožní im to novela zákona o vysokých školách z dielne poslancov Ľubomíra Petráka (Smer-SD), Evy Smolíkovej (SNS) a Pétera Vörösa (Most-Híd), ktorú podpísal prezident SR Andrej Kiska. Právna norma zároveň dáva študentom možnosť získať tzv. podnikové štipendiá.

      Pre úpravu týkajúcu sa konzorcií sa predkladatelia rozhodli aj preto, že proces zlučovania vysokých škôl sa podľa nich nepreukázal ako efektívny. "V praxi sa zistili nielen ekonomické, ale najmä politické prekážky takéhoto procesu. Formy zmluvného združovania si nevyžadujú centrálne politické rozhodnutia a plne rešpektujú princípy všetkých zložiek akademickej autonómie," dodávajú poslanci.

      Zákon počíta so zriadením registra konzorcií, ktorý má viesť ministerstvo školstva. Zapisovať sa doň má názov a sídlo konzorcia vysokých škôl, predmet jeho činnosti, orgány, prostredníctvom ktorých konzorcium vysokých škôl koná, a mená osôb vykonávajúcich ich pôsobnosť.

      Právna norma tiež umožní študentom vysokých škôl získať tzv. podnikové štipendiá. "Vysoká škola môže uzatvoriť s podnikateľom zmluvu o štipendijnom programe na poskytovanie podnikových štipendií," uviedol Petrák. Ich účelom je podpora štúdia vo vybraných študijných programoch alebo motivácia k voľbe určitej témy záverečnej práce.
​​​​​​​
      Štipendium má poskytovať podnikateľ, ale do procesu výberu študentov a posudzovania nárokov bude zapojená aj vysoká škola. Priemerná mesačná výška podnikového štipendia poskytnutá študentovi v jednom akademickom roku nesmie presiahnuť štvornásobok sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]