Autor textu: Jana Ikrényiová
31.05.2019

V Bratislave sa začína festival CinEdu 

Ponúka filmy o mladých a pre mladých.

Bratislava 31. mája (TASR)

 V bratislavskom Kine Mladosť sa v piatok začína prvý ročník filmového festivalu pre deti, mládež i celé rodiny CinEdu. "Ako jediný na Slovensku sa špecializuje na divákov od troch do 18 rokov, ktorým predstaví kvalitné filmy zo súčasnosti s cieľom zabaviť mladé publikum a súčasne ho zapojiť do diskusií," informovala o tom TASR riaditeľka podujatia Ľudmila Cviková.

      Program festivalu je postavený prevažne na zahraničnej tvorbe. Návštevníci uvidia populárne tínedžerské filmy z Holandska aj najnovšie detské a mládežnícke snímky z Nemecka, Dánska, Estónska či Austrálie, ktoré sa podarilo získať vďaka spolupráci s MFF Zlín, najstarším detským festivalom na svete.
​​​​​​​
      CinEdu premietne aj snímky ocenené na MFF Berlín, či držiteľov ocenení Európskej filmovej akadémie.

Program je rozdelený do niekoľkých vekových kategórií - od troch, šiestich, od ôsmich, desiatich a od 12 rokov. Niektoré filmy sa premietnu v pôvodnom znení so živým 'dabingom' jedného z mladých slovenských hercov priamo v kinosále.

Ľudmila Cviková


      Pre najmenších divákov má festival prichystané dva bloky animovaných filmov bez dialógov. Dopoludňajšie predstavenia sú rezervované pre školy a po vybraných projekciách sú naplánované diskusie, v ktorých budú môcť žiaci vyjadriť svoj názov na videný film. Popoludňajší a večerný program je určený pre širokú verejnosť.

      Festival sa koná aj počas Medzinárodného dňa detí, kedy bude vstup detských divákov do 16.00 h zadarmo. "Počas víkendu budú zároveň súčasťou nášho festivalu dva workshopy v priestoroch hotela Park Inn a na Hviezdoslavovom námestí - Urobme si vlastnú animáciu/pixiláciu pre kategóriu sedem až 12 rokov a Natoč si svoj film! pre 12 až 18-ročných. Oba workshopy sú pre deti bezplatné," poznamenala Cviková.
​​​​​​​
      CinEdu potrvá do 4. júna. Ambasádorkou prvého slovenského filmového festivalu pre deti a mládež je herečka Zuzana Kronerová. Záštitu nad podujatím prevzala starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Zuzana Aufrichtová. Program filmových predstavení je dostupný na www.cinedu.sk a www.kinomladost.sk.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
Napíšte nám [email protected]