Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
13.06.2019

SAV spúšťa projekt Veda v divadle

Diskusie priblížia verejnosti rôzne oblasti výskumu. 

Foto: SAV

Bratislava 13. júna (TASR)

 Umenie je veda..., aj veda je umenie. V duchu tohto slovného spojenia pripravuje Slovenská akadémia vied (SAV) v spolupráci s Divadelným ústavom nový projekt Veda v divadle. Formou diskusií sa chcú vedci v umeleckom priestore priblížiť verejnosti a rozprávať o vede zrozumiteľne, jednoducho, s dávkou humoru a prepojením na umenie. V každej diskusii budú dvaja vedci z rôznych oblastí výskumu. Moderovať ich bude Miloslav Juráni.

      "V našich podmienkach býva výnimočné, aby sa vedci prezentovali v divadle a Slovenská akadémia vied chce v spoločnosti tento priestor vyplniť," povedal predseda SAV Pavol Šajgalík. "Chceme chodiť medzi publikum a vysvetľovať, ako veľmi potrebujeme vede rozumieť v každodennom živote. Prepájať vedu s umením bude pre nás výzvou," dodal. Podľa Šajgalíka, ktorý je vyštudovaný fyzik a jeho dve dcéry sa venujú divadlu, nie je na prepájaní týchto oblastí nič kontroverzné. "Obe sú mimoriadne tvorivá činnosť a prinášajú obyčajným ľuďom nielen zábavu (v prípade divadla), ale aj reflexiu a vysvetlenie javov v prírode a spoločnosti," tvrdí Šajgalík.

      Prvý diskusný večer je plánovaný na stredu o 19.00 h na tému Rôzne pohľady na Mendelejevovu periodickú sústavu prvkov a využitie prvkov v umení. Diváci sa dozvedia viac o hliníku ako vzácnej surovine pre klenotníkov, ale aj o arzéne, ktorým sa ešte aj v 19. storočí farbili šaty aj napriek tomu, že jeho jedovatosť bola dávno známa. Hosťom bude riaditeľka Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV Tatiana Podolinská a jadrový fyzik Martin Venhart, ktorý je zároveň členom Predsedníctva SAV.

      "V Štúdiu 12 Divadelného ústavu na Jakubovom námestí sa odjakživa snažíme ponúkať zaujímavé diskusie, konfrontácie, posúvať divadlo od divadla a vracať ho späť k sebe samému. Divadlo má v sebe tú silu, ale aj to šťastie, že je interdisciplinárne už svojou podstatou a my chceme týmto novým cyklom v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied rozobrať tie najaktuálnejšie a najnovšie spojenia," povedala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

​​​​​​​"Na druhej strane divadlo a dráma často tematizujú vedecké poznatky a približujú ich takto smerom k divákovi," doplnila.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]