Autor textu: Jana Ikrényiová
21.06.2019

Na globálnom fóre o akademickej slobode, autonómii inštitúcií ... 

...a budúcnosti demokracie zastupuje SR riaditeľ ŠPÚ Ľ. Hajduk.

Foto: ŠPU

Bratislava 21. júna (Skolske.sk)

 Perspektívy akademickej slobody a inštitucionálnej autonómie boli hlavnými témami Globálneho fóra pre akademickú slobodu, inštitucionálnu autonómiu a budúcnosť demokracie, ktoré sa konalo v sídle Rady Európy v Štrasburgu 20. - 21. júna 2019. Zorganizovala ho Rada Európy v spolupráci s Medzinárodným konzorciom pre vyššie vzdelávanie, občiansku zodpovednosť a demokraciu, Organizáciou amerických štátov, Magna Chartou a Medzinárodnou asociáciou univerzít. Rezort školstva Slovenskej republiky na ňom zastupuje riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk.

      Na konferencii dominovali prednášky a diskusia o príkladoch z praxe, výzvy k udržaniu akademickej slobody, autonómie inštitúcií a v neposlednom rade demokracie ako takej, pretože podľa zistení prednášajúcich i diskutérov budúcnosť demokracie je čoraz viac ohrozovaná obmedzovaním a porušovaním demokratických princípov a hodnôt v mnohých častiach sveta. Aj preto sa v návrhu vyhlásenia účastníkov fóra apeluje na aktérov v oblasti vzdelávania vo všetkých krajinách. 

      „Vzdelávanie, vrátane vysokoškolského vzdelávania, zohráva zásadnú úlohu vo vzdelávacom systéme a v moderných demokratických spoločnostiach. Vzdelávanie je kľúčom k rozvoju, udržaniu a udržaniu kultúry demokracie, bez ktorej demokratické zákony, inštitúcie a voľby nemôžu fungovať v praxi. Vzdelávanie musí podporovať súbor postojov a správania, usilujúcich sa o riešenie konfliktov prostredníctvom dialógu. Aktéri vo vzdelávacom procese musia rešpektovať skutočnosť, že zatiaľ čo väčšiny rozhodujú, menšiny majú určité neodcudziteľné práva. Musia vnímať rozdielnosť ľudí a ich názorov ako silu, nie ako hrozbu. Vzdelávanie na všetkých úrovniach je rozhodujúce pre rozvoj hodnôt, etiky a spôsobov myslenia, na ktorých sú založené demokratické spoločnosti, ktoré posilňujú opozíciu, ako aj odolnosť voči terorizmu a násilnému extrémizmu,“ zhrnul poslanie Globálneho fóra pre akademickú slobodu, inštitucionálnu autonómiu a budúcnosť demokracie riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.

      Účastníci globálneho fóra preto vyzývajú aktérov vzdelávania na všetkých stupňoch škôl a vzdelávacích inštitúcií a organizácií, aby orientovali svoj výskum, učenie a vyučovanie na rozvíjanie vedomostí a porozumenie na základe faktov a vedy, na ich interpretáciu v duchu otvoreného zmýšľania a rešpektu k odlišnostiam názorov, kultúrneho a sociálneho prostredia a tradícií. Taktiež, aby sa zúčastňovali  na verejnej diskusii o rovnakých štandardoch pravdivosti, otvorenosti a rešpektu, ktoré by mali byť základom ich práce vo výchovno-vzdelávacej činnosti.

      A v neposlednom rade, aby sa zdržali akýchkoľvek krokov, ktoré by mohli prispieť k šíreniu falošných alebo zavádzajúcich informácií vrátane nepravdivých tvrdení o „falošných správach“ a „alternatívnych skutočnostiach," ako aj úmyselného skreslenia výsledkov vlastného výskumu, informácií o iných osobnostiach a ich legitimizácie. 


      TASR o tom informovala Mária Lukáčová zo sekretariátu riaditeľa ŠPÚ.


pic
Foto: ŠPU

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]