Autor textu: TASR
26.06.2019

Sedem detí z rómskych osád sa prejde po červenom koberci 

Sú protagonistami poetického filmu Hluché dni.

Foto: vimeo

Bratislava 26.06.2019 (TASR)

 Sedem detí z rómskych osád sa prejde po červenom koberci festivalu v Karlových Varoch. Nepočujú, komunikujú bez slov vo vlastnej znakovej reči a žijú vylúčené v beztak vylúčených komunitách rómskych osád Petrová, Spišské Bystré, Kecerovce a Luník IX. Sandra, Marián, Alena, René, Roman, Kristián a Karmen sú protagonistami poetického filmu Hluché dni, s ktorým sa vyberú na karlovarský festival, kde snímku uvedú 30. júna v svetovej premiére.
​​​​​​​
      "Celovečerný debut Pavla Pekarčíka bude ako jediný slovenský film súťažiť v sekcii Na východ od Západu. Na jeseň sa dostane do slovenských kín, teraz prichádza s prvým trailerom," TASR o tom informovala Zuzana Kizáková, PR manažérka filmu, ktorý vznikol v slovensko-českej koprodukcii.
     

Hluchonemé deti nájdete v každej z rómskych osád. Vnorením sa do každodennej reality svojich protagonistov som však pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania. Nezáleží na tom, či počuje alebo nie, či rozpráva alebo nie,.

Pavel Pekarčík

 
      Jeho poviedkový film zobrazuje malého Mariána, ktorý sa túži stať rušňovodičom, hoci nikdy nepočul zvuk húkajúcej lokomotívy či pískania koľajníc. Jeho vzorom je Van Damme a nacvičuje si scény z filmu Krvavý šport. Tínedžerka Sandra zas miluje futbal a túži po stretnutí s Ronaldinhom, traja nepočujúci súrodenci Karmen, Kristián a Roman snívajú o záchode a skutočnej obývačke, ktorú si stavajú na smetisku. A divák sleduje aj mladých nastávajúcich rodičov Alenu a Reného, ktorí dúfajú, že sa im narodí zdravé dieťa.

      "Dôležité je do týchto snov preniknúť, odkryť ich, pozorovať. Čoraz menej totiž vieme o ľuďoch, ktorí nežijú v našej spoločenskej vrstve, štvrti či na našej úrovni príjmu. Nechápeme ich pohnútky, starosti a motívy. Bolo preto veľmi zaujímavé nahliadnuť do ich života. Dozvedať sa o tom, že majú podobné obavy, sny, radosti ako my," dodal Pekarčík s tým, že o tom by jeho film mal byť: "Mal by spájať. Alebo aspoň pomôcť spájaniu. Preto som sa pokúsil o portrét skupiny vylúčenej z vylúčenej skupiny."

      Ako informovala Kizáková, na svetovej premiére filmu na festivale v Karlových Varoch sa zúčastnia všetci detskí protagonisti filmu - Sandra Siváková, Marián Hlaváč, Alena a René Červeňákovci, Roman a Karmen Balogovci, Kristián Gaži, režisér, scenárista a producent snímky Pavol Pekarčík, kameraman Oto Vojtičko, zvukár Tomáš Vojtičko. Delegáciu dopĺňa rómska tlmočníčka Jarmila Vaňová, koproducentka Katarína Tomková a produkčná Eva Kocanová.

      Trailer k filmu Hluché dni je dostupný na https://vimeo.com/344099257.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]