Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
04.07.2019

Archeopark otvorí prázdniny v praveku 

Deti čaká aj poučný výlet do histórie písania.

Foto: TASR

 Hanušovce nad Topľou 4. júla (TASR)

 Nová výstava Krajského múzea v Prešove Kamenní strážcovia mapuje najznámejšie a najväčšie hrady a hrádky regiónov Šariš a Zemplín. Panelová prezentácia autorky Viery Kačmaríkovej je v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou obohatená archeologickými nálezmi z vlastných výskumov múzea. Na svoje si prídu aj deti, na ktoré čakajú v archeoparku prázdniny v praveku. TASR o tom informoval Rastislav Žitný z múzea.

      Hrady na našom území postihol podľa archeologičky Ivany Lešičkovej neslávny osud. Prakticky všetky boli zničené na prelome 17. a 18. storočia počas protihabsburských povstaní. "Boli postavené v pohnutých časoch stredoveku a slúžili najmä na ochranu ciest, ale aj na bezpečný úkryt pred nepriateľmi. V ich vlastníctve sa vystriedali viaceré známe šľachtické rody," vysvetlila Lešičková, archeologička Krajského múzea v Prešove, organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou.

      V súčasnosti sú podľa nej hrady v dezolátnom stave. Vo väčšine prípadov z nich nájdeme už len ruiny. "Našťastie sa okolo hradov formujú dobrovoľníci, ktorí ich opravujú. Na archeologickom výskume niekoľkých z nich sa podieľalo aj naše múzeum," povedala Lešičková.

      Tohoročné leto bude podľa jej slov bohaté na program aj pre tých najmenších. Každý štvrtok od 10.00 h do 14.00 h sú pre deti a ich rodičov pripravené v archeoparku tradičné Prázdniny v praveku.
​​​​​​​
     

"a každé stretnutie sme si pripravili kreatívnu školu a tvorivú dielňu na inú tému. K dispozícii budú aj populárne remeselné činnosti, ako tkanie, práca s hlinou či výroba šperkov.

Prezradila Lešičková.
​​​​​​​
      Ako ďalej uviedla, v úvode čaká na deti poučný výlet do histórie písania a nasledovať ho bude dobrodružstvo pri rinčaní zbraní, kde si budú môcť deti samy navrhnúť vlastnú zbroj. "Deti sa môžu tešiť aj na maľovanie na keramiku, ktoré je súčasťou ľudovej kultúry Slovenska už po celé stáročia, a posledný júlový týždeň si zaspomíname aj na staré predkresťanské božstvá a zahráme sa 'božské pexeso'," dodala Lešičková.

      Slávnostné otvorenie výstavy Kamenní strážcovia sa uskutoční vo štvrtok (4. 7.) o 14.00 h. Pre verejnosť bude prístupná do 25. októbra 2019 vo výstavnom priestore na poschodí kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou.

pic
Foto: TASR

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]