Autor textu: Školské.sk
14.07.2019

O zraze po zraze

Turisti nielen zdolávali kilometre trás, ale aj pomáhali.

Foto:TASR

Bratislava 14.07.2019 (Skolske.sk)

V dňoch 1.-7. júla 2019 sa na 66. celoslovenskom zraze Klubu slovenských turistov a 50. stretnutí Turistických oddielov mládeže, konanom pod záštitou predsedu KSK Ing. Rastislava Trnku a s podporou primátora Košíc, Ing. Jaroslava Polačeka, stretli turisti z celého Slovenska i zo zahraničia.
Košice otvorili svoju prajnú náruč pre 768 účastníkov zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska a Rakúska na slávnostnom otvorení zrazu v Mestskom parku za prítomnosti predsedu KSK Ing. Rastislava Trnku, primátora Košíc Ing. Jaroslava Polačeka a ďalších vzácnych hostí. Zo 685 prezentovaných dospelých turistov bolo 33 z Českej republiky, 4 z Maďarska a 1 z Rakúska. Do tábora turistických oddielov mládeže prišlo aj s domácimi mládežníkmi spolu 83 účastníkov, z čoho bolo 21 z Českej republiky.

O turistický, športový a kultúrny program pre účastníkov sa postaralo 85 organizátorov z košických turistických klubov. Každý deň bolo pripravených niekoľko túr využívajúcich hromadnú vlakovú dopravu, aj objednané autobusy. Z 11 ponúkaných trás si najväčšiu priazeň získali trasy na Turniansky hrad a do Zádielskej doliny, ktorú za 3 dni absolvovalo 232 účastníkov a Cyrilo- metodská túra ku kostolíku sv. Anny v piatok 5. júla, kde sa konali slávnostné služby božie na sviatok Cyrila a Metoda. Päť objednaných autobusov na začiatok túry do Zlatej Idky prepravilo 215 turistov. Veľkej obľube sa u turistov tešia autobusové výlety za poznaním, na ktorých krásy Jasova a Medzeva spoznávalo spolu 269 turistov. Spolu s účastníkmi zrazu vystúpili v sobotu na Kojšovskú hoľu aj delegácie Klubu českých turistov a Maďarského turistického združenia.

Objavnou aj pre domácich účastníkov bola túra na Zámčisko a dolinou Svinky na Skalku, ktorá viedla predovšetkým po neznačených chodníkoch.

Turisti nielen zdolávali kilometre trás, ale aj pomáhali. Pomohli sme OZ Castrum Thorna vyniesť vrecia s pieskom na Turniansky hrad, kde sa v auguste chystá prvá murovačka na záchranu vstupnej brány do hradu. Na Zámčisku (Obišovskom hrade) sme v hradnej priekope zbierali kamene, z ktorých záchrancovia hradu onedlho domurujú rekonštruované opevnenie. Pred zrazom značkári z regiónov Košice-mesto, Košice-okolie a Prešov prečistili a obnovili desiatky kilometrov značkovaných chodníkov, osadili nové smerovníky, popročskí turisti významne pomohli pri postavení nového mostíka cez potok Ida v Zlatej Idke-Rieke.

Vďaka za skvelé privítanie a podporu turistov patrí aj obciam vo východiskových, či cieľových bodoch trás. Vo Vyšnom Klátove pre nás otvorili miestne múzeum, ukázali nám meteorit, ktorý tu dopadol v r. 2010 a pripravili výborné domáce koláče. V Turni nad Bodvou sme si mohli pozrieť kostol so vzácnymi gotickými freskami. Obec Poproč veľkolepo privítala účastníkov bohoslužieb na sv. Anne Dňom otvorených dverí, voňavou pečenou klobásou a spevom folklórnej skupiny.

Na slávnostnom ukončení zrazu v Dome umenia Košičania pripli na Štafetový kolík letných zrazov turistov svoju pamätnú stuhu a primátor Košíc ho potom odovzdal organizátorovi zrazu 2020 – starostke obce Hrabušice.

Eva Dučaiová, RR KTMK
Renáta MICHNOVÁ, predsedníčka organizačného štábu zrazu

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]