Autor textu: PaedDr.Helena Rusnáková
30.07.2019

Porciunkula 2019

Aj tohtoročná Porciunkula sa vydarila

Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Nové Zámky 30.07.2019 (Skolske.sk)

Porciunkula patrí tradične k najnavštevovanejším podujatiam mesta Nové zámky. V tomto roku sa konala v dňoch 25.až 27. júla.

pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Porciunkula (alebo aj Porcinkula) sú tradičné kresťanské oslavy, ktoré sú spájané s rádom františkánov. Cirkevné oslavy, hody, sa konajú 1. a 2. augusta vo všetkých kostoloch, ktoré majú spojitosť k františkánskemu a kapucínskemu rádu. Počas najbližšieho víkendu sa konajú rovnomenné jarmočné oslavy.
Pri príležitosti tohto cirkevného sviatku sa koná tradične – zväčša koncom júla - Novozámocký jarmok, kde návštevníci okrem jarmočných sladkostí, pečenej klobásy atď. nájdu aj rôzne remeselnícke výrobky.

pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková

Tohtoročný jarmok Porciunkula bol bohatý na podujatia, ktorých súčasťou boli koncerty / Vidiek, Wolf Kati /HU/ , TR band, Polemic, Irigy Hónalymirigy /HU/ . Samozrejme, že aj v tomto roku sa konala Letná oldies party. Sprievodnými programmi boli aktivitity v parku na Bernolákovom námestí, ktoré sa konali v sobotu 27. júla: Hand made trh, bohatý kultúrny program ZO Cseadok-u, Matičiarika-a, ľudových súborov z okolia a súťaž vo varení guláša. Pridanou hodnotou podujatia bol krst detskej knihy Poník Oliver a výstava amatérskych fotografií súčasných fototografov , ktorá bola spojená s výstavou historických fotografií mesta Nové Zámky.
Sobotňajší program síce narušil prudký lejak, ale dážď nezmyl dobrú náladu, ktorá v čase jeho trvania pokračovala pod stanmi jednotlivých súťažiacich skupín vo varení guláša. Novozámčania a návštevníci mesta sa v bohatom počte zúčastnili aj popoludňajšieho programu na Hlavnom námestí.

pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková
pic
Foto: PaedDr.Helena Rusnáková
Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
Napíšte nám [email protected]