Autor textu: TASR
06.08.2019

Detské 4 živly v Banskej Štiavnici premietnu aj nový slovenský večerníček

Večerníčkový seriál má názov Tresky plesky.

Foto: 4 živly

Bratislava 06.08.2019 (TASR)

 Letný filmový festival 4 živly bude opäť venovať časť svojho programu rodinám s deťmi. V poradí 21. ročník podujatia, ktorý ponúkne viacero filmov, animačnú i výtvarnú tvorivú dielňu pre malých šikovníkov, sa uskutoční v Banskej Štiavnici od 7. do 11. augusta. "Detským 4 živlom bude patriť druhá polovica podujatia - od piatka do nedele," TASR o tom informoval PR manažér Peter Gašparík.
Filmový program Detských 4 živlov premietne animované i hrané snímky, ktoré zaujmú deti, ale aj ich rodičov. V programe figuruje Železný obor (r. Brad Bird, 1999), animovaný film o malom chlapcovi, ktorý zachráni robota. Za účasti režisérky Veroniky Kocourkovej premietne festival sedem častí nového slovenského večerníčkového seriálu Tresky plesky (2018), ktorý deťom hravým spôsobom vysvetľuje tajomstvá prírodných javov.

Producent Peter Badač uvedie oceňovanú krátkometrážnu snímku režiséra Martina Smatanu Šarkan, ktorá detskému publiku citlivo spracúva náročnú tému odchodu zo života.

"Snímka bude predfilmom komediálneho animovaného filmu Veľký zlý lišiak a iné príhody (r. Patrick Imbert, Benjamin Renner, 2017), ktorá sa pohráva s myšlienkou, že život na vidieku nie je - minimálne pre zvieracie obyvateľstvo - prechádzkou ružovou záhradou.

Najpočetnejšia delegácia podľa jeho slov uvedie v sobotu 10. augusta distribučnú predpremiéru novej česko-slovenskej rozprávky Hodinárov učeň: "Režisérka Jitka Rudolfová v Banskej Štiavnici predstaví film viac ako mesiac pred uvedením do kín. Spoločnosť jej budú robiť herečky Jana Plodková, Dana Droppová, herec Michal Balcar a kostýmový výtvarník Marek Cpina." Príbeh rozprávky zavedie hodinárskeho učňa Urbana na cestu za zázračnými hodinkami, aby vďaka svojej šikovnosti a dobrému srdcu prekonal všetky nástrahy a zachránil milovanú Lauru. Do slovenských kín film vstúpi 12. septembra.
​​​​​​​
Popri filmoch budú pre deti pripravené aj tvorivé aktivity. V rámci otvorenej výtvarnej tvorivej dielne (9. 8.) si budú môcť pod vedením skúsených lektorov pripraviť vlastné šarkany. "Táto dielňa je naviazaná na rozprávku Šarkan, krátkometrážny slovenský film, ktorý momentálne žne výrazné úspechy, je nominovaný do širšieho výberu filmov, z ktorých sa bude vyberať potom do užšieho výberu na Oscara," povedal pre TASR Gašparík. Vopred prihlásení účastníci budú zasa vytvárať vlastný animovaný film v rámci uzavretej animačnej dielne (10. 8.).

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]