Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
01.09.2019

 SUNG žiada viac hodín na výučbu druhého cudzieho jazyka 

Dôležité je zabezpečiť  učiteľov cudzích jazykov.

Foto: Ilustračné foto TASR

Bratislava 01.09.2019 (TASR)

Spoločnosť učiteľov nemeckého jazyka a germanistov Slovenska (SUNG) víta možnosť výberu prvého cudzieho jazyka v primárnom vzdelávaní, ktoré začne platiť od nového školského roka 2019/2020. Zároveň však žiada, aby bol posilnený druhý cudzí jazyk a aby bola jeho výučba na školách s vyučovacím jazykom slovenským povinná. TASR o tom informoval prezident SUNG Marek Ľupták.

      Podľa neho by sa zachovala takýmto spôsobom aj kontinuita vo vzdelávaní a výstupná jazyková úroveň u žiakov v povinnej angličtine. "Kľúčovým prvkom v cudzojazyčnom vzdelávaní zostávajú kompetentní a kvalifikovaní učitelia cudzích jazykov, ktorí dokážu nadchnúť žiakov pre učenie sa cudzích jazykov. Dôležité je zabezpečiť vo vzdelávacom systéme učiteľov cudzích jazykov, ktorí sú kvalifikovaní pre primárny stupeň a zároveň disponujú vysokou jazykovou kompetentnosťou, pretože práve oni otvárajú žiakom dvere k učeniu sa druhého cudzieho jazyka," poznamenal Ľupták. Tieto kroky je podľa jeho slov potrebné koordinovať v súčinnosti s pedagogickými fakultami. 

      Najväčšou zmenou vo vzdelávaní bude v novom školskom roku 2019/2020 uvoľnenie výučby cudzieho jazyka. Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk od tretieho ročníka. Po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa chcú učiť. V uplynulom školskom roku si žiaci ku povinnej angličtine zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, ktorého výučbu vedela škola zabezpečiť. Na výber mali z nemeckého, ruského, talianskeho, španielskeho a francúzskeho jazyka. 

      "Po novom si žiaci budú môcť už vybrať svetový jazyk, ktorý sa začnú učiť v treťom ročníku povinne. Ak si žiak nevyberie anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v siedmom až deviatom ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk," uviedol rezort školstva. Časová dotácia musí byť v tomto prípade najmenej dve hodiny týždenne, ktoré je škola povinná zabezpečiť z rámca voliteľných hodín. 

Júl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]