Autor textu: Lucia Petríková
07.10.2019

Trenčianska univerzita podpísala memorandum o excelentnej vede

Centrum je zamerané na funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá.

Foto: TnUAD

Trenčín 07.10.2019 (Skolske.sk)

V piatok 4. októbra 2019 predstavila SAV začiatok fungovania projektu štrukturálnych fondov CEMEA - Centrum pre využitie pokročilých materiálov. V rámci projektu podpísali memorandum o spolupráci tri významné excelentné pracoviská výskumu a vývoja - Centrum pre funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá (FunGlass) Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Centrum pre využitie pokročilých materiálov (CEMEA) SAV a Vedeckovýskumné centrum excelentnosti pre materiálový a interdisciplinárny výskum (SlovakiON).

Partnerstvo, ktoré bude prispievať k šíreniu dobrého mena slovenskej vedy doma aj v zahraničí, má za cieľ robiť  kvalitný medzinárodne kompetitívny výskum, v oblastiach zameraných na vývoj pokročilých materiálov, pokračovať v budovaní laboratórií a spoločne využívať výskumnú infraštruktúru centier, či vytvoriť motivačné prostredie, ktoré pritiahne talentovaných výskumníkov z celého sveta. Centrá tiež budú pracovať na spoločnej stratégií pre skvalitnenie vedecko-výskumných a inovačných aktivít v rámci Slovenskej republiky.

pic
Foto: TnUAD

Zástupcovia centier, za Trenčiansku univerzitu prof. Dušan Galusek, riaditeľ centra FunGlass, v piatok prezentovali za prítomnosti ministerky školstva vedy, výskumu a športu SR Martiny Lubyovej zámery projektu, ktoré sú orientované na spoločné inovačné aktivity v oblasti biomateriálov pre personalizovanú zdravotnú starostlivosť, vývoj nových typov materiálov s využitím technológií machine learning, modifikáciu povrchov a rozhraní pre nové funkcionality štruktúr a prvkov pokročilých materiálov, udržateľnej energie a biomedicíny, nanomateriály,  kompozity a  vrstvové štruktúry so zlepšenými alebo novými vlastnosťami zaujímavými pre pokročilé aplikácie.

pic
Foto: TnUAD

„Naše centrum je zamerané na funkčné a povrchovo funkcionalizované sklá. Vedci sledujú vlastnosti skla a následne vytvárajú ďalšie, ktoré majú aj praktické využitie. Materiálové inžinierstvo je podľa môjho názoru svetovo, ale aj ekonomicky najzaujímavejšia oblasť a aj malá univerzita, ak si správne zadefinuje svoje poslanie a ide za ním, môže dosiahnuť veľké veci. A ak má možnosť spojiť sily s ďalšími talentovanými vedcami, ktorých našťastie táto krajina má, som len rád a teším sa na nové objavy,“ doplnil rektor Trenčianskej univerzity Jozef Habánik.  

pic
Foto: TnUAD

Účastníci memoranda chcú spolupracovať na aktuálnych výskumných témach aj formou výmeny odborníkov, výskumných stáží, prednáškových a tréningových aktivít.

M. Lubyová - "Orgány štátnej správy si už údaje vedia stiahnuť, nepotrebujú fyzické potvrdenie o návšteve školy"

Október 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Kariérny deň na UKF v Nitre - o 9:30 – 12:00 h
· Študentský festival Áčko (23. - 26. októbra) Bratislava, VŠMU, filmová a televízna fakulta
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 308