Autor textu: Školské.sk
22.10.2019

Česko postaví ambasádu v Etiópii podľa návrhu slovenských študentiek FA STU

Prvé miesto v prestížnej súťaži je obrovským úspechom slovenskej architektúry.

Foto: FA STU

Bratislava 22.10.2019 (Skolske.sk)

V celosvetovej súťaži na novú budovy ambasády ČR v Etiópii zvíťazili dve študentky architektúry z STU -  Kristína Boháčová a Jana Hájková (obe majú iba 23 rokov).

​​​​​​​V konkurencii viac než 220 návrhov z celého sveta uspeli s projektom, ktorý realizovali v rámci školského ateliérového zadania.

Ambasáda Českej republiky v Addis Abebe nás zlákala možnosťou vyskúšať si navrhnúť niečo v krajine s úplne odlišnou klímou, kultúrou aj históriou. Ako zaujímavé nám prišlo, že klasický školský projekt môžme prihlásiť aj do súťaže s možnosťou ozajstnej realizácie.

Hovoria autorky. Na projekte pracovali spoločne viac než štyri mesiace, návrhu predchádzal výskum, pri ktorom sa zoznámili s tradíciami africkej architektúry, tradičnými materiálmi, lokálnymi zdrojmi aj spôsobmi klimatizácie budov.

Prvé miesto v prestížnej súťaži a záruka realizácie projektu, ktorý bude stáť 225 miliónov českých korún a má byť dokončený najneskôr v roku 2025,  je obrovským medzinárodným úspechom slovenskej architektúry, ktorý podčiarkuje fakt, že za ním stoja ešte stále "iba" študentky Fakulty atrchitektúry STU. 

Štvrtého ročníka medzinárodnej študentskej súťaže INSPIRELI AWARDS sa zúčastnilo v štyroch kategóriách celkom 1038 súťažiacich s 887 projektami.  Najväčšia pozornosť sa obracala  k tohtoročnej špeciálnej kategórii - Navrhni reálny projekt - Návrh ambasády ČR v Addis Abebe v Etiópii. Súťaž v rámci INSPIRELI AWARDS vypísalo Ministerstvo zahraničných vecí Českejrepubliky spoločne s Fakultou stavebnou ČVUT v Prahe, odbor architektúry. V kategórii návrhu ambasády sa zišlo 281 projektov od 474 študentov z 38 krajín a šiestich kontinentov. Víťazkami sa stali slovensky š Jana Hájková a Kristína Boháčová, ktoré na Fakulte architektúry slovenských technickej univerzity v Bratislave dokončujú šiesty ročník odboru architektúra. Slávnostné odovzdanie cien víťazom sa uskutočnilo 10. októbra na Fakulte stavebnej ČVUT v Prahe.

Na ZŠ Komenského v Trebišove testovali 91 piatakov

November 2019

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-

Prehľad udalostí:

· TK Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie TUKE a chemickej spoločnosti BASF pri príležitosti predstavenia vedeckého programu Chemgeneration určeného pre študentov stredných škôl Košice, UVP Technicom, hlavná budova TUKE, Letná 9, 10.00
· Medzinárodný deň bez fajčenia
· Svetový deň absurdít
· Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev
· Deň spriemyselnenia Afriky
· Svetový deň detí (UNESCO)
· Medzinárodný deň geografických informačných systémov
· Uskutoční sa testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ na všetkých ZŠ SR z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra a maďarský jazyk a literatúra.
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 308