Autor textu: TASR
24.10.2019

MŠVVaŠ: Vedecké inštitúcie smerujú k upevneniu výskumnej integrity

K iniciatíve sa pripojili viaceré univerzity.

Foto: Ilustračné foto

Bratislava 24.10.2019 (TASR)

 Kľúčoví aktéri vedy a výskumu sformovali tento týždeň pracovnú skupinu, ktorá pripraví Národnú deklaráciu o upevnení výskumnej integrity na Slovensku. Výskumné inštitúcie budú mať od októbra 2020 šancu riadiť sa národnou deklaráciou v oblasti výskumnej integrity. Prinesie konkrétne smernice, ale i ďalšie podporné štruktúry. TASR o tom informoval odbor komunikácie a protokolu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

      Deklarácia by mala od októbra 2020 definovať kódex výskumnej etiky a integrity pre všetky výskumné inštitúcie na Slovensku. Iniciatíva je súčasťou aktivít národného projektu Horizontálnej podpory účasti SR v Európskom výskumnom priestore. Ten od januára 2016 realizuje Centrum vedecko-technických informácií (CVTI) SR.

      "Národná deklarácia vytvorí jednotné smernice pre správnu vedeckú prax v oblasti vedeckej integrity tak, aby sa podporovala spolupráca medzi vedcami, chránili sa výsledky práce jednotlivcov a inštitúcií, posilňovala sa dôvera verejnosti voči výsledkom vedy a výskumu a chránili sa prostriedky investované do vedy a výskumu," uviedol rezort školstva. Deklarácia sa bude venovať aj téme ako stransparentniť proces vyšetrovania neetických praktík, zaviesť vzdelávanie v oblasti integrity, a tiež ako harmonizovať pravidlá medzi inštitúciami na Slovensku.

      Ďalším prínosom deklarácie majú byť mechanizmy a podporné štruktúry, akými môžu byť národná etická komisia, rada alebo ombudsman.

Zodpovednosť za riešenie plagiátorstva alebo neetického výskumu zostane stále na úrovni jednotlivých inštitúcií. Národná deklarácia má predstavovať celoslovenský podporný systém, ktorý uľahčí ich rozhodovanie. Tento model je vhodnejší pre menšie krajiny, akou je napríklad Slovensko.

Povedala Soňa Ftáčniková z CVTI SR.
​​​​​​​
      "Veda a výskum sú dnes globálnou záležitosťou. Vytvorenie presnejšieho rámca vedeckej integrity a jeho harmonizácia s medzinárodnými etickými kódexmi sú nevyhnutné aj z toho dôvodu, aby sa slovenskí výskumníci mohli širšie zapájať do výskumných projektov v rámci medzinárodného vedecko-výskumného priestoru," dodala Ftáčniková. K iniciatíve sa pripojili viaceré univerzity, ale napríklad aj Agentúra na podporu výskumu a vývoja.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]