Autor textu: TASR
05.11.2019

Matej Koreň vydáva album Stigmy

V nových skladbách sa prezentuje v unikátnej speváckej rovine. 

Foto: Martin Fridner

Bratislava 05.11.2019 (TASR)

Stigmy je názov nového albumu, ktorý je výsledkom spolupráce autorskej trojice Henrich Leško, Marek Maďarič a Matej Koreň, na ktorom pracovali od augusta 2018. Ponúka 11 skladieb, sú nimi Sfinga, Svojim odcudzený, Modlitba, Ešte na to mám, Raz sa musia nájsť (feat. Lilly Maníčková), Herec vedľajších rolí, Zo žúru, Potopa, Videl som ťa, Vstúp do rieky a Snívam (feat. Michaela Husárová). TASR o tom informovala PR manažérka Andrea Čurná.

      Autorská dvojica Leško a Maďarič spolupracuje od roku 2013, keď spoločne napísala pre Divadlo Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene muzikál Prekliaty básnik. Pred troma rokmi vydala prvý spoločný autorský album, ktorý naspievali Marcel Palonder a Kristína Greppelová. Minulý rok prizvali na spoluprácu na ďalšom albume speváka Mateja Koreňa, z ktorého sa stala plnohodnotná aj autorská súčasť tímu a vznikol album Stigmy.    

pic
Foto: Martin Fridner

 „Henrich našiel Mateja. Spoločne sme si sadli a som rád, že Matej je nielen interpretom, ale aktívne spolupracoval na príprave skladieb,“ povedal Maďarič. „Zvyčajne som najskôr napísal text a potom sa naň pripravovala hudba. Teraz je to tak na polovicu – raz bola skôr hudba, raz text. Už na začiatku mal však aj Matej Koreň podmienku, že musí oboch autorov spoznať a zistiť, či sa ich predstavy o hudbe a textoch kryjú,“ doplnil.

      „Na albume Stigmy sú prvýkrát v mojom živote texty, ktoré som si nenapísal sám. Kým neprišli Marek s Henrichom, som vždy ponuky na naspievanie textu zahral do outu. Text skladby musím mať prežitý aj v reálnom živote, iba vtedy je autentická,“ uviedol Koreň. „Skladby na albume sú prevažne pomalšie a vymyká sa iba skladba Zo žúru. Nerobíme klasické popové skladby, za ktorými by sa rádiá trhali. Ideme svojou vlastnou cestou, a tak vznikol album, kde sa pop dostáva na hranice s inými žánrami, ako džez alebo rock,“ doplnil autor hudby Leško.

      Koreň sa v nových skladbách prezentuje v unikátnej speváckej rovine. Spieva akoby starým spôsobom, jednoducho a autenticky. Na dvoch skladbách, Raz sa musia nájsť a Snívam, hosťujú aj ženy, speváčky Lilly Maníčková a Michaela Husárová.


      Videoklip Zo žúru:

Čo treba vedieť o koronavíruse

Máj 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň trávenia, Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií OSN
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131