Autor textu: Laura Mlynárová
18.11.2019

Štefánik na hrade

Život jedného z najvýznamnejších Slovákov mapuje výstava  Milan Rastislav Štefánik. Generál – Osloboditeľ.

Foto: Laura Mlynárová

Bratislava 15.11.2019 (Skolske.sk) -

Slovenské národné múzeum výstavu v spolupráci s Vojenským historickým ústavom pripravilo pri príležitosti stého výročia tragickej smrti významného rodáka z Košarísk (4. mája 1919 sa jeho trojmotorový dvojplošník za nepriaznivého počasie zrútil pri pristávacom manévri neďaleko Ivanky pri Dunaj). Celú jeho životnú cestu od detstva až po tragickú nehodu dokumentujú vystavené exponáty. Medzi tie patria napríklad uniformy, vyznamenania, fotografie, umelecké diela, predmety z parížskeho bytu v ktorom býval, suveníry, ktoré si prinášal zo svojich expedícií a iné zaujímavosti. Z expedície na Tahiti, kde mimochodom sledoval prelet Halleyho kométy, ktorá sa dá pozorovať na oblohe každých 75 rokov, si priniesol drevené modely člnov a pútavá je aj zbierka preparátov kolibríkov. Popísané sú jednotlivé etapy jeho profesionálneho života, jeho expedície, vedecká a politická činnosť, no expozícia ponúka náhľad aj do generálovho súkromia. Štefánik mal napríklad jednu vskutku excentrickú záľubu. Mal rád kúzla. Venoval sa mikromágii, rôznym optickým ilúziám a rád sa vraj predvádzal aj pred svojimi hosťami. Okrem toho veľmi rád fotografoval, historické a prírodné pamiatky, exotické krajiny a neraz aj miestne krásavice.

Dôležitejší je jeho profesionálny prínos

Z hľadiska slovenských dejín je generál Milan Rastislav Štefánik výraznou osobnosťou. Okrem toho, že bol vedcom – astronómom, sa ako politik a diplomat do výraznej miery zaslúžil o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Milan Rastislav Štefánik je symbolom morálnych a duchovných hodnôt, národného cítenia, odvahy a statočnosti. Jeho meno nesú stavby, inštitúcie, vojenské útvary, ale aj množstvo ulíc či námestí. Máme po ňom pomenované medzinárodné letisko - Letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave, akadémiu ozbrojených síl - Akadémia ozbrojených síl generála Milana Rastislava Štefánika i štátne vyznamenanie - Kríž Milana Rastislava Štefánika (štátne vyznamenanie, udeľuje ho prezident občanom Slovenskej republiky, ktorí sa zaslúžili o obranu Slovenskej republiky, záchranu života alebo materiálnych hodnôt s nasadením vlastného života). Jeho citáty a podobizne máme vystavené na školách, kde sa o ňom učíme, jeho odkaz je viditeľný na mnohých miestach v našej krajine. Výstava sa k tomuto odkazu pridáva. Oslavuje Štefánikov život. Vzdeláva, prináša iný uhol pohľadu, poukazuje na prínosy, úspechy, no zobrazuje aj to, akým bol Štefánik človekom, čo mal rád a čo bolo jeho srdcu blízke. 

pic
Foto: Laura Mlynárová
pic
Foto:Laura Mlynárová
Trnavská univerzita začne pripravovať profesionálnych tlmočníkov posunkového jazyka - Prekladateľka B. Randušková počas praktickej ukážky prekladu piesne do znakovej reči

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131