Autor textu: TASR
25.11.2019

Na TU je konferencia Drevo, slama a hlina v trvalo udržateľnej výstavbe

Práca s prírodnými a lokálnymi materiálmi pomáha životnému prostrediu,.

Foto: TU Zvolen

Zvolen 25.11.2019 (TASR)

Konferencia s názvom Drevo, slama a hlina v trvalo udržateľnej výstavbe, sa koná v pondelok na Technickej univerzite (TU) vo Zvolene. Hlavným poslaním a cieľom konferencie je priniesť aktuálne informácie a skúsenosti z oblasti trvalo udržateľného a prírodného staviteľstva.

      

V prírodných stavbách sa necháva vyniknúť prirodzená krása materiálov, ako je drevo, hlina a slama. Tieto materiály využívame na stavbu našich obydlí už tisíce rokov, a preto je pre nás príjemné byť s nimi v kontakte. Podľa OSN je ekologická a klimatická kríza najväčšou hrozbou, akej v súčasnosti čelíme, prispieva k nej aj spôsob, akým staviame naše domy a ako v nich hospodárime s energiami. Preto je veľmi dôležité začať sa zamýšľať nad tým, ako stavať domy s pozitívnym dopadom na životné prostredie. Práca s prírodnými a lokálnymi materiálmi nepomáha len životnému prostrediu, ale tiež môže mať sociálno-psychologický význam.

Uviedol pre TASR organizátor konferencie Michal Vlčko.

      Na konferencii vystúpi Bjorn Kierulf, ktorý sa vo svojej prednáške bude venovať najmä prefabrikovaným slameným panelom, energetickej náročnosti stavieb, ale aj tomu, že výstavba domov môže byť uhlíkovo záporná.

      Michal Zibrin priblíži metódy výstavby takzvaných samonosných a kombinovaných slamených domov. Účastníci sa tiež dozvedia, ako stavať trvalo udržateľne a dostupne, prečo je dôležité využívať lokálne zdroje surovín, ale aj ľudské zdroje, a ako je prepojené stavebníctvo s klimatickou zmenou a ekonomickým systémom.
​​​​​​​
      Posledná prednášajúca - Ľubica Gulášová, bude hovoriť o tom, že hlinené omietky nie sú len súčasťou našej minulosti, ale že majú miesto aj v modernom stavebníctve. Reč bude aj o iných prírodných povrchoch, ako je vápenný marocký štuk či tadelakt.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]