Autor textu: TASR
28.11.2019

Štátne divadlo Košice uvedie výpravnú baletnú rozprávku Čarodejník z krajiny OZ

Ide o rodinný titul, pri ktorom sa zabavia všetky vekové kategórie.

Foto: Na snímke zľava režisér Giorgio Madia a sólistka Nina Ravasová (postava Dorotky) na tlačovej konferenci k premiére baletnej rozprávky Čarodejník

Košice 28.11.2019 (TASR)

 Inscenácia Čarodejník z krajiny Oz bude poslednou premiérou Štátneho divadla Košice (ŠDKE) v tomto roku, zároveň pôjde o prvú premiéru baletu v jeho aktuálnej divadelnej sezóne. Košice budú po Berlíne druhým mestom, kde sa toto spracovanie svetoznámej rozprávky bude uvádzať. Ako na stredajšej tlačovej konferencii povedal riaditeľ baletu ŠDKE Andrii Sukhanov, ide o rodinný titul, pri ktorom sa zabavia všetky vekové kategórie.

      Rozprávka amerického spisovateľa Lymana Franka Bauma bola prvýkrát vydaná v roku 1900, diváci ju budú môcť vidieť ako tanečné divadlo. "Je to príbeh o priateľstve, o malej Dorotke, ktorá sa dostane do zázračnej krajiny a hľadá cestu domov. Na nej stretáva rozprávkové bytosti, ako lev, strašiak alebo železný drevorubač. Idú spolu k Čarodejníkovi z krajiny Oz, aby im pomohol vrátiť sa domov," priblížil Suhkanov baletné spracovanie rozprávky.      "Obsahuje všetky veci, ktorá má rozprávka mať. Je dobrá, neagresívna - typ rozprávky, na ktorých sme vyrastali, ale so súčasnou estetickou nadstavbou. Myslím si, že nemá nič navyše a ani nič menej. Je to komplexné krásne výtvarné estetické poetické dielo," povedal pre TASR. Dodal, že predstavenie putovalo z Berlína do Košíc asi osem rokov.

      Ako uviedol režisér a choreograf výpravnej inscenácie Giorgio Madia, po estetickej stránke ide o jednoduchý balet, no z technického hľadiska je inscenácia náročná.

Filozofia príbehu je jednoduchá: cesta je cieľ. S trochou srdca, rozumu a odvahy sa dá zvládnuť. Nezáleží na tom kde, najlepšie je doma.

Spresnil. Príbeh podľa neho žije svojou dynamikou a podstatné veci sú stále v pohybe.
​​​​​​​
      V titulnej postave Dorotky uvidia diváci Natalyu Kushch, Ninu Ravasovú, Tetianu Lubskú a Vladu Shevchenko. "Páči sa mi všetko, aj charakter, aká je. Aj ja mám v sebe také to dieťa, ktoré sa chce prejaviť. Pre mňa to vôbec nie je ťažké, stále sa pri tom bavím aj s kolegami, zažívame veľa zábavy," povedala pre TASR Ravasová.

      V postave Čarodejníka z krajiny Oz sa predstavia Mariano Covone, Kostiantyn Brandler a Aleksander Skopintsev. Strašiaka Strachopuda stvárnia Davide Covone, Mariano Covone, Marcell Medvecz a Plechového drevorubača Sergii Iegorov, Peter Rolik a Gennaro Sorbino. Úlohu Leva Bojka budú hrať Viktor Mikulišin, Gennaro Sorbino a Martin Bányai. V ďalších postavách sa predstavia sólisti a členovia zboru baletu ŠDKE.

      Hudobným podkladom pre baletnú rozprávku sa stali skladby ruského skladateľa Dmitrija Šostakoviča.
​​​​​​​
      Premiéra bude v piatok (29. 11.) o 19.00 h v Historickej budove ŠDKE.


Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131