Autor textu: TASR
20.02.2020

Nominujte učiteľov na ocenenie Učiteľ Slovenska

Víťazkou prvého ročníka je Zuzana Tkáčová, učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach.

Foto: Na snímke Zuzana Tkáčová, učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach, ktorá sa stala prvou víťazkou v súťaži Učiteľ Sloven

Bratislava 20.02.2020 (TASR)

Inšpiratívnych pedagógov je možné nominovať do 6. apríla na ocenenie Učiteľ Slovenska. Počas prvých dvoch ročníkov bolo na cenu Učiteľ Slovenska nominovaných vyše 630 pedagógov, z toho 170 sa rozhodlo do projektu zapojiť, uvádza sa na webe ocenenia.     

"Každoročným udelením národnej ceny sa sieť inšpiratívnych pedagógov rozrastá. Od bývalých finalistov získavame spätnú väzbu, že o praktické príklady, ako učiť lepšie, je aj v regiónoch záujem. Naša spolupráca s učiteľmi sa preto po jednom ročníku vôbec nekončí. Vytvorili sme Alumni program, v ktorom učiteľom dávame možnosť lektorovať, mentorovať, viesť workshopy či vzdelávať sa na študijných pobytoch v zahraničí.

Skonštatoval koordinátor ceny Učiteľ Slovenska František Cimerman. Komenského inštitút, ktorý podujatie organizuje, hľadá učiteľov, ktorí sú oddaní svojej profesii a snažia sa pre svojich žiakov a študentov urobiť v rámci svojich možností maximum. Rovnako chcú nájsť učiteľov, ktorým záleží na rozvoji, aby nielen jednotlivci, ale i celé triedy dosahovali lepšie výsledky a aby v nich vzbudili záujem o nadšenie z predmetov, ktoré vyučujú. "Mal by sa prihlásiť každý učiteľ, ktorý skúša niečo nové, experimentuje na hodinách a chce ukázať žiakom, že dá sa učiť aj inak. Pre nás učiteľov je nesmierne dôležité, aby sme sa navzájom inšpirovali a to je jedna z výhod tejto iniciatívy," uviedla víťazka prvého ročníka Zuzana Tkáčová, učiteľka informatiky na Gymnáziu sv. Edity Steinovej v Košiciach.

      Prihlásiť do ocenenia sa môžu učitelia základných a stredných škôl, učitelia na čiastočný úväzok či školitelia v online kurzoch. Nominovať ich môže aj verejnosť do 6. apríla, prihlášky sa dajú poslať do 14. apríla. ​​​​​​​

Učiteľov samotná nominácia zvyčajne veľmi prekvapí a dojme. Veľa z nich sa nám zdôverilo, že je to vôbec prvýkrát, keď sa im niekto za ich prácu rozhodol poďakovať. Ďalším prekvapením je pre nich zistenie, aké detaily si žiaci, rodičia i kolegovia všímajú.

Priblížil Cimerman.

      V štatúte ocenenia je stanovené, že nomináciu na prihlášku premieňajú učitelia osobne. "Máme pocit, že väčšina inšpiratívnych učiteľov sa stále obáva hovoriť o svojich metódach a úspechoch nahlas. Preto vyzývame verejnosť – žiakov, bývalých žiakov, rodičov, kolegov aj ich priateľov, aby nám o nich dali vedieť prostredníctvom nominácie," dodal Cimerman.
​​​​​​​
      Víťaza ocenenia Učiteľ Slovenska 2020 vyhlásia v októbri. Okrem finančnej odmeny ho čaká aj cesta na finále Global Teacher Prize 2020 do Londýna.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Apríl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň vtáctva, Medzinárodný deň zábavy v práci,
· Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ (Testovanie 9-2020, T9-2020) sa uskutoční z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131