Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Ľuboš Lehocký
27.02.2020

Galéria v Škole dizajnu predstavuje tvorbu sochára Petra Ilčíka

Slovenský výtvarník a pedagóg predstavuje na svojej samostatnej výstave site specific sochárske diela aj „neviditeľnú“ kresbu.

Výstava Petra Ilčíka v Galérii Sumec v Škole dizajnu, foto: Eliška Šufliarska

Bratislava 27.02.2020 (Skolske.sk)

Čím ďalej, tým viac si zvykáme, že nás definujú identifikačné čísla, hovorí na margo názvu výstavy jej autor Peter Ilčík. Sprevádzajú nás v našom reálnom i virtuálnom svete. Tvoria nám portál, ktorým prechádzame z jednej reality do druhej a naopak. Je prirodzené, že si vyberáme to, čo je nám príjemnejšie, miesto, kde sa cítime pohodlnejšie a istejšie. Kde sú však hranice toho, čo je súkromné a čo verejné, čo sme ešte my a čo náš avatar? Čo je našou identitou? Aj takéto otázky nám svojou tvorbou kladie autor výstavy, ktorý v Galérii Sumec v Škole dizajnu otvoril 25. februára svoju výstavu s názvom PIN.

pic
Diela na výstave Petra Ilčíka v Galérii Sumec, foto: Eliška Šufliarska

Výstava sa podľa autora snaží reflektovať nie len súčasnú spoločenskú situáciu, no i našu podvedomú záľubu v uniformite virtuálnych komunít a ich vplyvu na našu identitu. Identita je niečo, čo nás definuje, vymedzuje naše miesto v rámci sociálnych skupín a komunít. I keď nám určité stránky našej osobnosti určuje genetická výbava, v konečnom dôsledku je naša osobnosť definovaná prostredím, v ktorom sa nachádzame počas obdobia nášho vývoja. Prirodzene preberáme morálne, etické a kultúrno-spoločenské informácie od komunity, do ktorej patríme, a ktorej automaticky dôverujeme. Veď je to societa, ktorá nás živí, šatí, dáva nám pocit bezpečia. Je pre nás synonymom garancie života, korektnosti správania a jediným možným garantom názorov. Podvedome nám určuje, čo nie je relevantné a ktorá názorová línia je tá správna.

pic
Súčasťou výstavy je aj kresba, ktorá je viditeľná iba pod UV svetlom, pričom publikum ju môže dotvárať. Foto: Eliška Šufliarska

Peter Ilčík si myslí, že toto mimikry nám vyhovuje, dovoľuje nám vyjadriť svoj názor úplne bez akýchkoľvek obáv a často bez ohľadu na morálku a etiku. Je to prostredie, za ktoré a v ktorom sa radi schovávame, mame v ňom pocit istoty, ktorú si ale zamieňame s istotou reálneho zázemia. Ponúka nám pocit dôležitosti, pocit vážnosti a to všetko pod rúškom anonymity. Naša schopnosť reflexie a korekcie informácii sa s týmto pocitom stáva obmedzenou. A tak mimovoľne preberáme a používame názory, gestá, ikony, ktoré sú nám podsúvané a ktoré s nami manipulujú.
Sme to ešte stále my? Je to ešte naša identita?

pic
Publikum počas otvorenia výstavy. Foto: Eliška Šufliarska
pic
Publikum počas otvorenia výstavy. Foto: Eliška Šufliarska

Výstavný program Galérie Sumec v roku 2020 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. FPU je hlavným partnerom projektu.

www.galeriasumec.sk

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]