Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: Ester Viktória Ziffová
07.05.2020

Ombudsmanka: Bola by som rada, keby sa k mojim odporúčaniam pristupovalo vážne

Pandémia nemôže byť dôvodom na neprimerané zásahy do základných ľudských práv.

Foto: Mária Patakyová, verejná ochrankyňa práv 

Bratislava 07.05.2020 (Skolske.sk)

Verejná ochrankyňa práv, Mária Patakyová, priznáva, že viaceré jej návrhy ostali nevypočuté. V rozhovore pripomína, že po názoroch epidemiológov a infektológov by vláda mala zohľadňovať aj ľudskoprávny aspekt koronakrízy.

Počas epidémie ste sa so svojimi žiadosťami a podnetmi viackrát obracali na krízový štáb. Nemyslíte si, že by bolo efektívnejšie ak by Vás premiér pozval do štábu natrvalo?
Vítam, že na rozhodovaní o prijímaní opatrení sa podieľajú odborníci a odborníčky z oblasti epidemiológie, infektológie a podobne. Zároveň je však potrebné zdôrazniť, že v rámci tohto procesu by mal byť zohľadnený aj ľudskoprávny aspekt a vplyv opatrení na základné práva, ktorý musí byť aj v núdzovom stave primeraný. Mojou úlohou v právnom štáte je dohliadať na dodržiavanie základných práv a slobôd a v prípade ich porušovania upozorniť kompetentný úrad na pochybenie a žiadať o nápravu. Ako verejná ochrankyňa práv musím byť nezávislá a aby som mohla preskúmať možné pochybenia, nemôžem byť priamou súčasťou tímu, ktorý ich vytvára. Samozrejme, bola by som rada, keby sa k mojim odporúčaniam pristupovalo vážne a boli dostatočne zohľadňované v procese prijímania opatrení. 
 
Koncom marca ste vydali stanovisko ku striedavej starostlivosti o deti počas šírenia infekcie. Viedli Vás k tomu podnety rodičov?
Na konci marca sa na nás začali obracať desiatky rodičov a žiadali o usmernenie, akým spôsobom majú realizovať striedavú starostlivosť počas núdzového stavu. Aj vzhľadom na nejasné informácie, ktoré v tejto súvislosti zazneli v médiách, som sa rozhodla zverejniť svoje nezáväzné stanovisko. Základom je fakt, že núdzový stav nie je dôvodom na nerešpektovanie súdnych rozhodnutí. Zároveň je však potrebné k jednotlivým situáciám pristupovať individuálne. Ospravedlniteľným dôvodom na odopretie styku by napríklad mohol byť prípad, ak rodič či dieťa v rozhodujúcom období vykazuje známky ochorenia COVID-19. V takýchto situáciách je však potrebná dohoda rodičov, aby bol kontakt s dieťaťom zabezpečený iným spôsobom.
 
Ministrovi zdravotníctva ste poslali list, v ktorom ste ho upozorňovali na fakt, že niektoré nemocnice nedodržiavajú práva žien počas pôrodov. Vedeli by ste nám priblížiť ako sa situácia spred mesiaca zmenila?
Aj v prípade pôrodníckej starostlivosti platí, že pandémia nemôže byť dôvodom na neprimerané zásahy do základných práv a slobôd žien. Keďže z informácií z médií, aj zo správ od mimovládnych organizácií, vyplynulo, že niektoré zdravotnícke zariadenia nedovoľujú ženám mať pri pôrode sprevádzajúcu osobu, neposkytujú adekvátne tíšenie bolesti, či dokonca oddeľujú novorodencov od žien bez medicínskej indikácie, rozhodla som sa obrátiť na ministra zdravotníctva. Požiadala som ho, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia všetkým ženám právo na kvalitnú zdravotnú starostlivosť rešpektujúcu základné práva a slobody, vrátane práva rodičky na sprevádzajúcu osobu počas pôrodu vo všetkých zdravotníckych zariadeniach poskytujúcich pôrodnú starostlivosť počas pandémie COVID-19. Dodnes som nedostala oficiálnu reakciu na moju žiadosť zo strany ministerstva zdravotníctva.
 
Nedávno prenikli na verejnosť blogy, náboženské spovede ministra zdravotníctva, pričom niektorí občania si jeho náboženské presvedčenie začali spájať s jeho nečinnosťou v problematike potratov počas pandémie. Vy ste pánovi Krajčímu odporučili, aby prijal opatrenia, ktoré zabezpečia ženám právo na bezpečný prístup k umelému prerušeniu tehotenstva. Ako pokračuje Vaša spolupráca v tejto téme?
Spätnú väzbu som zatiaľ zaregistrovala len v médiách. Minister zdravotníctva vo svojom vyjadrení prirovnal tento zákrok k odložiteľným operáciám. S takýmto tvrdením sa nemôžem stotožniť, pretože vykonanie umelého prerušenia tehotenstva je časovo limitované. Aj hlavný odborník ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo sa vyjadril, že interrupcie sú neodložiteľné zákroky, ktoré by nemocnice mali ženám umožniť podstúpiť, prípadne im zaistiť túto možnosť v inom zdravotníckom zariadení. V súlade s ním trvám na tom, že je potrebné dodržiavať právo žien na bezpečný prístup k interrupciám, ktoré vyplýva z domácej legislatívy ako aj z medzinárodných ľudskoprávnych dohovorov.

Vašou nedávnou agendou bol aj plošný zákaz nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín, ktorý sa vďaka Vášmu tlaku pomerne rýchlo zrušil. Prečo ste tieto opatrenia považovali za neprimerané?
Toto opatrenie sa dotklo veľkého počtu pracujúcich ľudí vo veku nad 65 rokov, ktorí sa ocitli vo veľmi komplikovanej situácii. Ostala im totiž len možnosť nakupovať v čase, kedy mnohí z nich boli v práci. Opatrenie som vyhodnotila tak, že prekročilo prípustné hranice, bolo neproporcionálne a v praxi neuplatniteľné a nevynútiteľné.
 
Pred pár dňami bol medializovaný incident v Krompachoch, z ktorého vyplýva, že polícia použila neprimerané postupy a napadla skupinu detí. Plánujete v tejto konkrétnej kauze nejako zakročiť?
Akékoľvek nadmerné používanie donucovacích prostriedkov a neprimerané postupy polície sú neprijateľné a v právnom štáte neakceptovateľné. Ide o mimoriadne vážny incident, kedy bolo násilie použité voči deťom a budem sa ním zaoberať. Zároveň sa komplexne pozriem na problematiku karantenizovaných osád, a to aj vzhľadom na podnet, ktorý bol v tejto súvislosti doručený do Kancelárie verejného ochrancu práv.
 
Ako hodnotíte zvládnutie situácie v marginalizovaných komunitách? Bola prítomnosť armády v rómskych osadách opodstatnená?
Koncom marca, keď sa objavil prvý prípad uzavretia osady v Gelnici, som upozornila, že je nevyhnutné prijať takú stratégiu, ktorej cieľom nebude ochrana majority izoláciou celých rómskych, už aj tak často segregovaných, osídlení, ale ktorej cieľom bude komplexná ochrana všetkých, najmä ohrozených skupín obyvateľstva. Následne, keď sa začali karantenizovať ďalšie osady, obrátila som sa na hlavného hygienika s viacerými otázkami týkajúcimi sa zabezpečenia ochrany zdravia a života ľudí v uzavretých oblastiach. Nebolo tiež jasné, či bola splnená podmienka výskytu ochorenia u 10 % obyvateľstva daných osídlení, ktorá je nevyhnutná na ich karantenizovanie. Dodnes som odpoveď na moju výzvu nedostala.
 
Všetci študenti kvôli vírusu prešli na online formu výučby, čo však môže byť problém pre deti, ktoré pochádzajú z rodín na pokraji chudoby. Právo na vzdelanie je však, aj počas pandémie, základným ľudským právom. Aké sú Vaše odporúčania v tejto otázke?
Koronakríza sa obzvlášť dotýka skupín ohrozených chudobou. V rámci krízových stratégií je potrebné zohľadňovať túto skutočnosť aj v oblasti zabezpečenia prístupu k vzdelávaniu a garancii práva na vzdelanie. Alarmujúce zistenia priniesol Inštitút vzdelávacej politiky, ktorý upozornil, že v dôsledku dištančnej výučby stratia prístup k vzdelávaniu odhadom desaťtisíce detí, pretože nemajú doma vytvorené podmienky na tento spôsob štúdia. Pri vytváraní riešení je preto nevyhnutné myslieť na všetky deti, teda aj tie, ktoré majú sťažený prístup k vzdelávaniu. Okrem toho je rovnako dôležité zohľadňovať aj špecifické potreby detí so zdravotným postihnutím.
 
Koronavírus zastavil celý svet. Ako sa zmenila Vaša agenda? Ktoré ľudsko-právne témy ostali na prahu dverí?
Kancelária verejného ochrancu práv vybavuje všetky podnety rovnako, ako pred koronakrízou. Množstvo ľudí sa na nás obracia pre zbytočné prieťahy v konaniach, dôchodky či sociálne príspevky. Aktuálne pribudlo pomerne veľké množstvo podnetov reagujúcich na súčasný vývoj situácie. Najväčší počet týchto podnetov, ale aj žiadostí o usmernenia, sa rádovo týka povinnej štátnej karantény, ktorej systém som navrhovala prehodnotiť.
 
Každý rok vydávate správu o stave ľudských práv na Slovensku. Ktoré témy hodnotíte za dlhodobo zanedbané a súčasne ich budete predkladať ako prioritné pre novú vládu?
Aj v roku 2019 som sa venovala témam, ktoré sú pre kanceláriu z dlhodobého hľadiska mimoriadne dôležité, či už ide o nedôstojné vyhradené priestory, ktoré sa doteraz na policajných staniciach využívajú, alebo nedostatočne zabezpečenú nezávislosť policajnej inšpekcie. Problematické je tiež napríklad vybavovanie žiadostí na cudzineckej polícii, s ktorým sa na mňa ľudia obracajú v podnetoch a ktoré som preverila aj prieskumom z vlastnej iniciatívy.  Venovala som sa aj problémom, ktoré trápia deti, seniorov, marginalizované skupiny či prehliadané komunity.

Máj 2025

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
Akademia
Napíšte nám [email protected]