Autor textu: TASR
27.06.2020

J. Droba: Každý má právo vzdelávať sa v materinskom jazyku

Bratislavský kraj je tu pre všetkých, aj pre príslušníkov národnostných menšín, zdôraznil predseda Bratislavského kraja.

Ilustračná snímka, FOTO TASR - Branislav Račko

Bratislava 27. júna (TASR) – Každý má právo vzdelávať sa v materinskom jazyku a našou povinnosťou je, aby sme im to umožnili. Uviedol to predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba, ktorý sa vo štvrtok stretol so šéfom mimoparlamentného Mosta-Híd Lászlóom Sólymosom. Témou bolo zlepšenie postavenia národnostného školstva a medializovaná situácia nedostatku miest pre prvákov na stredných školách.
      
"Bratislavský kraj je tu pre všetkých, aj pre príslušníkov národnostných menšín. Každý má právo vzdelávať sa v materinskom jazyku a našou povinnosťou je, aby sme im to umožnili. Špecifickú pozornosť v súvislosti s národnostnými vzdelávacími inštitúciami preto považujem za opodstatnenú," zdôraznil Droba.
      
Obaja sa zhodli, že v kraji bude aplikovaný špecifický režim. Pri určovaní miest pre prvákov na dvoch stredných školách bude vychádzať z maximálneho počtu očakávaných prihlášok na daný školský rok. Od tohto systémového riešenia očakávajú, že ani jeden žiak, ktorý má záujem pokračovať v štúdiu vo svojom materinskom jazyku, nebude donútený pre inú voľbu.
      
"Situácia v prípade národnostných škôl je špecifická v tom, že je ich na Slovensku veľmi málo, a preto pre žiaka mnohokrát neexistuje v jeho kraji alternatíva. Z tohto dôvodu potrebujú špecifický režim, už  pri určovaní miest pre prvákov," poznamenal Sólymos. Obdobné stretnutia chce iniciovať aj v iných krajoch.
      
BSK v tomto procese uvíta aj prípadnú súčinnosť splnomocnenca vlády pre národnostné menšiny. 

Čo treba vedieť o koronavíruse

Júl 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň hlavolamov
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131