Autor textu: TASR
26.06.2020

Slovensko.Digital žiada B. Gröhlinga, aby riešil situáciu na FIIT STU

Na FIIT STU v Bratislave končí 26 zamestnancov fakulty, pričom ide o dve tretiny všetkých profesorov a docentov,

Na archívnej snímke dekan Fakulty informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) Ivan Kotuliak. FOTO TASR - Jaro

Bratislava 26. júna (TASR) – Riešiť situáciu na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) Slovenskej technickej univerzity (STU) žiada ministra školstva vedy, výskumu a športu Branislava Gröhlinga (SaS) a orgány STU aj platforma Slovensko.Digital. "Zároveň odporúčame všetkým našim členom a aj verejnosti, aby sa zdržali spolupráce s fakultou, pokým nepríde k zásadným zmenám, ktoré by zastavili rozvrat jednej z najlepších fakúlt na Slovensku," uviedli v otvorenom liste členovia Správnej rady Slovensko.Digital.
      
"Nejde len o reputačné riziko pre súkromné firmy, ale aj o nastavenie štandardu toho, čo ako spoločnosť chceme ešte tolerovať a legitimizovať na akademickej pôde financovanej aj z verejných zdrojov," objasnili.
      
Opätovne vyzvali dekana Ivana Kotuliaka a jeho najbližších spolupracovníkov na odchod, abdikáciu súčasného vedenia fakulty považujú za jedinú možnosť upokojiť situáciu.
      
S podobnou výzvou sa na vedenie rezortu školstva vo štvrtok (25. 6.) obrátila aj IT Asociácia Slovenska.
      
Na FIIT STU v Bratislave končí 26 zamestnancov fakulty, pričom ide o dve tretiny všetkých profesorov a docentov, viacerých garantov či spolugarantov študijných programov. Dôvodom sú nezhody s dekanom FIIT, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov.
      
Avizovanému odchodu zamestnancov predchádzali niekoľkomesačné spory na fakulte, ktoré sa vyhrotili začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývalá dekanka Mária Bieliková. Následné rokovanie s cieľom upokojenia situácie prinieslo niekoľko dohôd, no situácia sa aj tak úplne neupokojila. Časť zamestnancov fakulty vstúpila do štrajku začiatkom letného semestra 17. februára a štrajkovala každý pracovný deň. Štrajk prerušila až mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom. Problémom na fakulte je aj Akademický senát FIIT STU.

SAPIE žiada riešenie situácie na FIIT STU po avizovanom odchode 26 akademikov

Bratislava 27. júna (TASR) – Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) žiada v otvorenom liste od predstaviteľov rezortu školstva a Slovenskej technickej univerzity (STU) riešenie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií (FIIT) STU. TASR o tom informoval výkonný riaditeľ SAPIE Martin Uhnak.
      
„Žiadame, aby bol pre odchádzajúcich akademikov vytvorený priestor v akademickej sfére, ako aj súrne vyriešenie situácie s akademikmi a výskumníkmi na fakulte. Zároveň žiadame o prehodnotenie a úpravu celkového systému fungovania vysokých škôl, ktorý takéto zlyhanie dopustil,“ uvádzajú členovia SAPIE vo svojom liste.
      
Vzhľadom na odchod 26 akademikov z fakulty rozviazali podľa listu viacerí členovia asociácie s fakultou spoluprácu. Takýto postup odporúčajú aj iným firmám, kým nepríde k zásadným zmenám na fakulte. „Ide o reputačné riziko, ako aj o nepriamu legitimizáciu štandardu na pôde inštitúcie financovanej z verejných zdrojov,“ dopĺňajú v otvorenom liste adresovanom aj ministrovi školstva Branislavovi Gröhlingovi (SaS).
      
Na FIIT STU v Bratislave končí 26 zamestnancov fakulty, pričom ide o dve tretiny všetkých profesorov a docentov, viacerých garantov či spolugarantov študijných programov. Dôvodom sú nezhody s dekanom FIIT, ktoré trvajú už niekoľko mesiacov.
      
Avizovanému odchodu zamestnancov predchádzali niekoľkomesačné spory na fakulte, ktoré sa vyhrotili začiatkom roka po tom, ako 9. januára dostala výpoveď bývalá dekanka Mária Bieliková. Následné rokovanie s cieľom upokojenia situácie prinieslo niekoľko dohôd, no situácia sa aj tak úplne neupokojila. Časť zamestnancov fakulty vstúpila do štrajku začiatkom letného semestra 17. februára a štrajkovala každý pracovný deň. Štrajk prerušila až mimoriadna situácia v súvislosti s novým koronavírusom. Problémom na fakulte je aj Akademický senát FIIT STU.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]