Autor textu: Ľuboš Lukáč
23.07.2020

Urob si krásny výlet s Malým cestovateľom

Dvojica bohato ilustrovaných kníh prináša pútavé prechádzky Slovenskom a Európou. 

Foto: malycestovatel.sk

Prešov 23.07.2020 (Skolske.sk)

Geografia cez dobrodružné príbehy
V knihách je spomínaným malým cestovateľom chlapec Peťko. Na cestách krajinami a pri jeho dobrodružstvách ho sprevádzajú kamaráti, psík Ťapko a medvedík Brunko. Spoločne putujú krásnym Slovenskom a Európou, ktoré v dvoch knihách okrem textov približujú aj pekné ilustrácie. Deti sa tak hravou a pútavou formou dozvedia o vychytených a krásnych kútoch našej vlasti i kontinente, na ktorom žijeme. Spoznajú pohoria, rieky, jaskyne, hrady a zámky. Publikácie sú vydané v kvalitnej pevnej väzbe s penovou výplňou, takže sú príjemné výzorom, ale aj na dotyk. Kniha Malý cestovateľ Európa má 68  strán a kniha Slovensko 96 strán.

Knihy, ku ktorým sa deti budú vracať
Našou snahou bolo vytvoriť detské  knihy, ktoré budú súčasťou detskej knižnice. Také, ktoré si  opakovane vezmú do rúk, ak pôjdu s rodičmi na výlet,“ vysvetlila autorka celého projektu Andrea Borušovičová. „Kniha je určená pre deti od 5 do asi 10 – 12 rokov. Každé dieťa v ňom nájde niečo iné, čo ho zaujme. Dôležité je, aby sa ich čítaním naučili  hlavné mestá európskych krajín,  aby ich neprekvapilo, kde je Eiffelovka, či Buckinghamský palác a dozvedeli sa, s ktorými krajinami susedíme. V druhej z kníh deti objavia a spoznajú tie najkrajšie a najvzácnejšie miesta, ktorých máme na Slovensku mnoho. Do knihy sme vybrali iba tie najdôležitejšie, lebo všetky sa tam ani nevošli (úsmev).

Malých očaria obrázky, väčších ich spojenie s faktami
Čo majú deti na oboch publikáciách najradšej a čo je v nich pre nich najzaujímavejšie? „Závisí to od veku detí. Tie menšie samozrejme obrázky. Sú krásne farebné, ukazujeme na nich pekné miesta na Slovensku, či v Európe. Niektoré  možno poznajú zo svojich vlastných výletov s rodičmi. Páči sa im reálna spojitosť obrázkov s konkrétnymi miestami. Niektoré deti sú v novej knihe fascinované mapou. A možno aj tým, aké je Slovensko maličké. Vo svete sme len taká bodka a v Európe malý fliačik. Väčšie deti zaujímajú aj rôzne historické fakty a spojitosti. V knihe o Európe sa deti naučia tiež o portugalských moreplavcoch. Dozvedia sa, čo je to Atómium v Bruseli alebo spoznajú historické udalosti v Berlíne, spojené s berlínskym múrom. Všetko formou cestovateľských príbehov, takže to za učenie ani nebudú považovať,“ ubezpečila autorka.

pic
Foto: malycestovatel.sk

Deťom chýbajú základné poznatky
„Rodinám s deťmi a cestovaniu sa venujeme dlhodobo. Vyhľadávame pre nich vhodné baby friendly ubytovacie zariadenia na Slovensku alebo aj v okolitých krajinách,“ pustila sa do rozprávania o vzniku kníh, ktorá navštívila viacero európskych krajín i domácich destinácií. „Na cestách nás často krát  prekvapilo, že deťom chýbajú základné geografické znalosti. Bol tu samozrejme aj dar reči môjho manžela, ktorý od mladosti rád písal. Tak nejako prišiel nápad vydať knihu, ktorá by deti  hravou formou naučila, odkiaľ pochádzame, aké krajiny sú okolo nás, aké sú ich hlavné mestá alebo aké pamiatky, či historické udalosti ukrývajú. Spojením jednoduchých náučných textov s reálnymi ilustráciami sme chceli čo najlepšie priblížiť detskému čitateľovi konkrétne miesto tak, aby ho ľahko spoznal. Prvá kniha bola o európskych krajinách a mestách. Chceli sme, aby deti spoznali okolité štáty, zoznámili sa s mapou Európy a mali predstavu, kde sa Slovensko v Európe nachádza. Druhá v poradí prišla  kniha o Slovensku. Tá okrem hlavných miest priblíži deťom aj naše pohoria, rieky, jaskyne, či iné zaujímavé a významné  miesta. Myslíme si, že jednoduchou a hravou formou sa deti dokážu naučiť čokoľvek. Ak je to ešte celé „zaobalené“ do dobrodružných cestovateľských príbehov, je to oveľa jednoduchšie.

V Európe nové ciele, doma obľúbené destinácie
Kto tvoril autorský tím publikácií? „Primárne je to manžel Roman Borušovič, ktorý písal knihy. Ilustrátorkou je Martinka Egedová, šikovné mladé dievča, ktoré sa však profesijne venuje niečomu úplne inému. Ja som prišla s nápadom, realizácia bola na mne. Máme však aj deti, ktoré boli našimi kritikmi, ale aj nadšencami pre túto vec,“ prezradila A. Borušovičová čosi zo zákulisia. Na výpravách Slovenskom i Európou ju často sprevádzajú najbližší. „Európu máme ako tak pochodenú. Niektoré časti s deťmi, iné bez nich. Krásnych miest je naozaj veľa. Keďže však máme radi more, lákavá je pre nás akákoľvek prímorská krajina. Vždy sa však snažíme spoznať čo najviac z navštívenej krajiny, aby sme celý čas iba nepreležali na pláži. Pravdou je, že sa málokedy vraciame na  rovnaké miesto. Na Slovensku to máme zase naopak. Radi sa vraciame na miesta, ktoré nám prirástli k srdcu.  Aj keď je Slovensko malou krajinou, má prírodné a historické „poklady“, ktoré nám môže závidieť celý svet. Aj o tom píšeme v knihe Malý cestovateľ - Slovensko.

„Korona“ sezóna patrí Slovensku
Ako podotýka „mama“ publikácií Malý cestovateľ, toto leto je špecifické tým, že väčšina z nás dovolenkuje doma. „Aj my sme už stihli navštíviť viaceré krásne miesta. Strávili sme pár dni v Pieninách, splavovali Dunajec, navštívili Tatry aj  Liptov, preliezli hrady v Trenčíne i Starej Ľubovni. Chodíme tiež na rôzne menšie výlety do prírody. Najčastejšie sa však vraciame do Starej Ľubovne, nakoľko odtiaľ pochádza manžel (úsmev).
​​​​​​​

pic
Foto: malycestovatel.sk

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]