Autor textu: TASR
28.07.2020

Výstava M. R. Štefánika v Observatóriu Meudon bude sprístupnená na jeseň

Výstava sa venuje sa Štefánikovmu bádaniu v oblasti astronómie.

Na archívnej snímke socha M. R. Štefánika v observatóriu v Meudone na predmestí Paríža. FOTO TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 28. júla (TASR) – Výstava Milana Rastislava Štefánika v Observatóriu Meudon v metropolitnej oblasti Paríža, ktorej jarné otvorenie bolo odložené pre pandémiu nového koronavírusu, bude v prípade priaznivých epidemiologických podmienok sprístupnená verejnosti v jesenných mesiacoch. Pre TASR to uviedol veľvyslanec Slovenskej republiky vo Francúzsku Igor Slobodník.
      
Po vyše 100 rokoch sa tak podľa neho Štefánik symbolicky vracia do ustanovizne, z ktorej vo Francúzsku začínal svoju cestu k hviezdam. "Napriek tomu, že sa astronómii venoval len desať rokov, dosiahol dôležité výsledky najmä v oblasti pozorovania zatmenia slnka, v spektroskopii a inováciách technických zariadení observatórií," zhodnotilo veľvyslanectvo na sociálnej sieti s tým, že súčasťou astronomického bádania sú aj mnohé expedície, ktoré mladý Štefánik absolvoval medzi rokmi 1905 až 1912.
       
Výstava je rozdelená do viacerých celkov a venuje sa Štefánikovmu bádaniu v oblasti astronómie, nie neskoršej politickej a vojenskej kariére. Ako ďalej informovalo veľvyslanectvo, najdôležitejšími kapitolami výstavy pripravenej Vysokou školou výtvarných umení v Bratislave za podpory Slovenského národného múzea a parížskeho observatória sú fotografie astronomických úkazov, ktoré na rôznych miestach sveta pozoroval.
      
Ďalšou kapitolou sú fotografie, ktoré dokladajú cestovateľské aktivity spojené s jeho prácou, pritom mnohé zábery dokumentujú aj Štefánikov záujem o kultúrne alebo prírodné scenérie vzdialených krajín. Dôležitou súčasťou je tiež výber zo Štefánikovej fotografickej pozostalosti, ktorá podľa slov veľvyslanectva "dokumentuje jeho schopnosť verne, pritom mimoriadne kvalitne zachytiť rôzne motívy z ďalekých ciest".
      
"Formálne dočasná, ale v skutočnosti dlhodobá výstava je slovenskou 'nohou vo dverách' Observatória Meudon: po vybudovaní stálej expozície venovanej dejinám astronómie sa v nej počíta s blokom venovaným Štefánikovi. Vznikne tak prvá stála expozícia Milana Rastislava Štefánika mimo územia Slovenska," doplnilo slovenské veľvyslanectvo vo Francúzsku.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131