Autor textu: TASR
09.08.2020

Peter Juščák predstavuje svoj román ...a nezabudnite na labute!

Stretnutie s autorom bude moderovať historička a prozaička Nora Baráthová.

Peter Juščák, foto z archívu. FOTO TASR - Jakub Kotian 

Kežmarok 9. augusta (TASR) - V priestoroch záhrady na Hlavnom námestí v Kežmarku predstaví v piatok (14. 8.) o 17.00 h prozaik Peter Juščák svoj nový román ...a nezabudnite na labute! s podtitulom Stredoeurópsky príbeh žien, ktorý sa začal práve v tomto meste. TASR o tom informoval Boris Švirloch z Mestského kultúrneho strediska v Kežmarku.

"Románový príbeh má svoje korene v Kežmarku, v čase na sklonku druhej svetovej vojny. Opisuje osud ženy známeho kežmarského majstra, ktorú spolu s inými občanmi deportovali do Sovietskeho zväzu. Skúsenosti spišských žien, ale aj žien z okolitých krajín v čase konca vojny, boli často tragické. Odsun mužov i žien bez udania dôvodu hlboko poznačil deportovaných aj ich rodiny," uviedol Švirloch.

Napriek ťažkým podmienkam v pracovných táboroch si podľa jeho slov práve ženy dokázali udržať dobré vzťahy, súdržnosť a priateľstvá.

"Práve preto autor o svojom románe hovorieva, že román ...a nezabudni na labute! je príbeh o nádeji. Tá je podľa kritikov diela silným motívom na prežitie táborového utrpenia a návrat domov. Román bol preložený do maďarčiny, češtiny, ruštiny a chystajú sa ďalšie preklady," doplnil Švirloch.

Stretnutie s autorom, ktoré bude moderovať historička a prozaička Nora Baráthová, iniciovala Obec spisovateľov Slovenska v rámci projektu s názvom Stretnutia v literárnych kluboch. Cieľom podujatia je predstaviť literárne diela a autora živým jazykom a zároveň poskytnúť informácie o procesoch tvorby aj pre tých čitateľov, ktorí sa sami pokúšajú o literárne dielo.

Podujatie podporil Fond na podporu umenia.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Svetový deň lekárnikov
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131