Autor textu: RNDr. Jaroslava Oravcová, PhD.
14.08.2020

Košickí medici pomáhajú bezdomovcom

Študenti monitorujú ich zdravotný stav a ošetrujú im rôzne poranenia.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach v rámci projektu „Homeless not hopeless“ podávajú pomocnú ruku ľuďom bez domova. Od júna tohto roka vykonávajú raz mesačne skríning ochorení v zariadení pre bezdomovcov Oáza v Bernátovciach pri Košiciach. Desaťčlenný tím medikov dosiaľ realizoval v útulku dosiaľ tri návštevy, v rámci ktorých študenti všeobecného lekárstva UPJŠ LF zaznamenávali anamnézu klientov (nielen informácie ohľadom ich zdravotného stavu, ale aj zdravotného poistenia a sociálneho zázemia) a základné medicínske vyšetrenia.

„Bezdomovcom meriame tlak a glykémiu, prípadne im ošetrujeme rôzne zranenia a povrchové infekcie, napríklad po amputácii končatiny, popáleninách alebo uštipnutí hmyzom. Zisťujeme aj stav ich chrupu a s ohľadom na celkový zdravotný stav vyhodnocujeme, ktorí z obyvateľov útulku by potrebovali nadväzujúcu ambulantnú alebo ústavnú starostlivosť,“ hovorí študentka 4. ročníka Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach Ester Tomajková, ktorá je tiež členkou Akademického senátu UPJŠ LF a Spolku medikov mesta Košice.

Benefičnú aktivitu študentov UPJŠ LF organizuje Klub ľudských práv a mieru Spolku medikov mesta Košice v spolupráci s Nadáciou DeDo a slovenským odborníkom na tropickú medicínu Dr.h.c. prof. MUDr. Vladimírom Krčmérym, DrSc. Ten bol osobne prítomný pri dvoch návštevách v Bernátovciach a okrem lekárskeho vedenia medikov realizoval so svojom tímom rýchlotestovanie obyvateľov útulku na COVID-19. Posledná návšteva študentov Lekárskej fakulty UPJŠ v útulku pre bezdomovcov bola realizovaná vo štvrtok 6. augusta 2020 a ďalšia sa uskutoční začiatkom septembra. Od jesene už budú medici pomáhať touto formou dokonca dvakrát do mesiaca, pričom pôjde o dlhodobý projekt bez časového ohraničenia.

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

· Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi, Medzinárodný deň posunkových jazykov (OSN)
· Centrálne oslavy 20. výročia založenia Katolíckej univerzity v Ružomberku
Napíšte nám [email protected] alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131