Autor textu: TASR
28.08.2020

Poslanci koalície predložia návrh, ktorý má umožniť odoberanie titulov

OĽANO tvrdí, že slovenské vysoké školstvo potrebuje reformu i prísnejšie podmienky posúdenia záverečných prác.

Ilustračná snímka, FOTO TASR – František Iván

Bratislava 28. augusta (TASR) - Návrh novely zákona o vysokých školách, ktorý má umožniť odoberanie vysokoškolských titulov, predložia do Národnej rady (NR) SR koaliční poslanci. V piatok o tom informovala hovorkyňa hnutia OĽANO Dáša Macaríková. Novela by nemala zaviesť princíp retroaktivity, teda neumožní spätné odoberanie titulov. Jej účinnosť poslanci navrhujú od začiatku roka 2021, vzťahovať by sa tak mala až na záverečné práce študentov odovzdané po januári nasledujúceho roka.

OĽANO tvrdí, že slovenské vysoké školstvo potrebuje reformu i prísnejšie podmienky posúdenia záverečných prác. Zdôraznilo, že systém nesmie zvýhodňovať nepoctivých študentov či akademických pracovníkov. Novela má podľa slov hnutia zaviesť princíp - "kto akademický titul prideľuje, ten ho odníma". O neplatnosti štátnej skúšky by mal po novom rozhodnúť rektor univerzity, "ak záverečnú prácu alebo jej časť preukázateľne nevypracoval absolvent alebo absolvent úmyselne neoprávnene použil časť inej práce či ju dokonca skopíroval celú a takto získal výhodu, ktorá mu dopomohla ukončiť štúdium". Rektor by tiež mohol konať aj v prípade, ak bol absolvent právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, ktorý mu dopomohol získať titul.

"Za vysokú školu bude konať rektor, návrh však musí podať poradná komisia. Rozdielom oproti českej verzii zákona je, že sa navrhuje upraviť zloženie komisie. Namiesto jedného akademika by mal byť prítomný aj právnik," vysvetlilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR s tým, že zmena doterajšieho vysokoškolského zákona bola jednou z priorít nového vedenia školstva.

"Kauzy diplomových prác politikov odkryli zásadný problém nášho vysokého školstva. Študenti sa musia učiť pre vzdelanie, vedomosti, a nielen pre to, aby získali titul, ktorý síce vyzerá efektne na vizitke, ale nie je zárukou vzdelania. Na zvýšenie kvality štúdia však musíme urobiť podstatne viac zmien ako len túto," uviedol predseda parlamentného školského výboru Richard Vašečka (OĽANO). Novelu označil za prvý krok ku kvalitnejšiemu a spravodlivejšiemu vysokému školstvu na Slovensku.

Na konkrétnej úprave sa dohodli všetci koaliční partneri. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) doplnil, že sa rozhodli pripraviť systém, vďaka ktorému bude do budúcnosti jasné, či došlo k porušeniu pravidiel. "Ak áno, nebude pochybností, kto má konať a kto môže sporne získaný titul previnilcom odobrať," povedal.

"Je nevyhnutné nastaviť pravidlá tak, aby sme mali funkčný systém, na základe ktorého predídeme spochybňovaniu vysokoškolského vzdelania. Zároveň je našou povinnosťou vrátiť vážnosť vysokoškolskému vzdelaniu a váhu vysokoškolským titulom," zdôraznil podpredseda školského výboru Radovan Sloboda (SaS).

Prinavrátiť dôveru vo vysokoškolský systém označil za dôležité aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský. "Zároveň považujeme za nevyhnutné zastaviť často aj nezmyselné ataky, ktoré niektoré médiá či skrachovaní politici zneužívali v politickom boji. Nesmie z toho byť hon na čarodejnice," uviedol.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
Napíšte nám [email protected]