Autor textu: TASR
25.01.2021

Slovenská akadémia vied si pripomína 100 rokov od smrti Ernesta Denisa

​​​​​​​Pamiatku Denisa si v pondelok pri jeho hrobe Sceaux pri Paríži uctili aj veľvyslanec SR Igor Slobodník.

Na archívnej snímke predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. FOTO TASR - Michal Svítok

Bratislava 25. januára (TASR) - Francúzsky historik a slavista Ernest Denis (1849 – 1921) je pre širokú verejnosť na Slovensku takmer zabudnutou osobnosťou. Výraznou mierou však prispel k poznaniu Slovákov v zahraničí a stál aj pri zrode prvej Československej republiky. Pri príležitosti 100. výročia jeho smrti si jeho vedecký prínos pre Slovensko pripomínajú aj vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV). TASR o tom informovala Katarína Gáliková z referátu pre komunikáciu a médiá SAV.
      
Denis Slovákov vnímal ako súčasť veľkého slovanského sveta. "Ako jeden z prvých vedcov priviedol na európsku scénu Slovákov a ich problémy. Slovensko predstavil ako krajinu s veľmi húževnatými a pracovitými ľuďmi, ktorá stojí za to, aby si ju Európa všimla. Ako francúzsky propagátor spojenia Čechov a Slovákov v spoločnom štáte zohral nezanedbateľnú úlohu pri tomto oslobodzovacom procese," zdôrazňuje predseda SAV Pavol Šajgalík. Vzťah Denisa k českému a slovenskému národu sa začal formovať už počas postgraduálneho štúdia v Prahe v rokoch 1872 – 1875, keď si okrem češtiny postupne osvojil viaceré slovanské jazyky.
      
Do svojho záujmu o históriu, kultúru a jazyky slovanských národov zahrnul Denis aj Slovákov a postavenie slovenčiny. "Vďaka nemu sa v prostredí francúzskych slavistov na univerzite Sorbonne a jej prostredníctvom aj v širšom kontexte západoeurópskej slavistiky prezentovali informácie o jazykovej a literárnej histórii Slovákov, o spojení slovenčiny s češtinou, ale aj o otázke samostatného slovenského jazyka," uviedla Gabriela Múcsková z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV a dodala, že aj jeho zásluhou sa do univerzitných prednášok a do publikácie Hanuša Jelínka o českej literatúre dostali mená viacerých slovenských autorov.
      
Jeho dielo z rokov 1916 - 1917 La question d’Autriche. Les Slovaques, (Otázka Rakúska. Slováci) bolo prvou vedeckou monografiou o Slovákoch vo francúzštine. Československo navštívil v roku 1920, jeho pobyt skrátila choroba, ktorej podľahol 4. januára 1921.
      
Pamiatku Denisa si v pondelok pri jeho hrobe Sceaux pri Paríži uctili aj veľvyslanec SR Igor Slobodník, veľvyslanec Českej republiky Michal Fleischmann, ako aj primátor mesta Philippe Laurent.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Marec 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]