Autor textu: Ľuboš Lukáč
14.07.2021

Otestujte logické myslenie vašich predškolákov!

Poslúžia vám k tomu úlohy Logickej olympiády pre najmenších. Testové úlohy prináša celoslovenská iniciatíva Rozumieme nadaným.

Foto: logickaolympiada.sk

Prešov 14.07.2021 (Skolske.sk)

Štyri tisícky súťažiacich
Logická olympiáda pre najmenších je súťaž určená deťom predškolského veku. „Organizátormi súťaže sú Pedagogická fakulta Prešovskej univerzity v Prešove, Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Sabinove, Súkromná základná škola DSA v Prešove a mesto Prešov. V školskom roku 2020/2021 sa do nej zapojilo viac ako 4200 malých riešiteľov z 214 materských škôl,“ informoval PaedDr. Ľuboš Lukáč z iniciatívy Rozumieme nadaným.

Inteligencia detí v plnej pohotovosti
V aktuálnom ročníku súťaže zažili malí riešitelia svet logiky a abstraktného myslenia a hľadanie súvislostí. Precvičili si aj jemnú motoriku. Obsahom zápolenia bolo preverenie jednoduchých logických funkcií, pamäte, tvorenie pojmov, či počítanie. Rovnako preverenie zručností, ktoré sú potrebné na úspešné zvládnutie vyučovacích predmetov počas povinnej školskej dochádzky,“ opísal priebeh skúsený pedagóg, ktorý sa nadaným deťom venuje dlhodobo.

Logické úlohy - test Logickej olympiády pre najmenších 2021 - nájdete na webovej stránke nadanedieta.sk

Vyriešiť i zdôvodniť
Olympiáda prebiehala v réžii zaregistrovaných materských škôl. A to písomnou formou, no aj spoločným riešením úloh v kolektíve detí. Napríklad pri počítači alebo interaktívnej tabuli. Organizátori poskytli škôlkam testovací súbor logických úloh a certifikát o absolvovaní Olympiády v elektronickej podobe.

Hlavnou myšlienkou podujatia bolo zapojiť sa, skúsiť vyriešiť, rozmýšľať - možno aj netradične - a svoje riešenie, výsledok i zdôvodniť. Riešenie logických úloh olympiády učí deti komunikovať, vyjadrovať názor, podporuje prácu v skupine a umožňuje prezentovať logické myslenie dieťaťa.“

K testom budú mať prístup všetci rodičia
Súťaž prebehla pod heslom „Súťažíme, ale neprehrávame.“ A skutočne! Podľa organizátorov ju všetci zúčastnení riešitelia zvládli mimoriadne úspešne. „Riešenie logických úloh detí baví. Svedčí o tom práve ich mimoriadny záujem,“ upozornil Ľuboš Lukáč.

Po ukončení súťažného ročníka organizátori sprístupnili testové úlohy. Svojich predškolákov tak môžete otestovať i vy. „Stačí vytlačiť súťažné úlohy, prečítať zadanie každej z úloh a po určení odpovede dieťaťom sa pýtať na logické zdôvodnenie odpovede,“ uzavrel Ľuboš Lukáč.

Mgr. Dušan Guman

Čo treba vedieť o koronavíruse

September 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
Napíšte nám [email protected]