Autor textu: TASR
12.10.2021

Rezort školstva: Na novele vysokoškolského zákona sa stále pracuje

Ministerstvo na základe predložených argumentov uznalo niektoré námietky zo strany vysokých škôl a aj si osvojil niektoré návrhy predložené reprezentáciami, uviedol rezort školstva.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

Bratislava 12. októbra (TASR) - Na novele zákona o vysokých školách sa stále pracuje. Pokračujú stretnutia kontaktnej skupiny. Pre TASR to potvrdil odbor komunikácie a marketingu Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v reakcii na vyjadrenia zástupcov akademickej obce Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, ktorí vyjadrili vážne obavy o budúcnosť slovenského vysokého školstva.

V rámci týchto stretnutí majú reprezentácie a ministerstvo možnosť vyjadriť svoje postoje a názory k rôznym aspektom úpravy zákona o vysokých školách. "Rezort školstva na základe predložených argumentov uznal niektoré námietky zo strany vysokých škôl a aj si osvojil niektoré návrhy predložené reprezentáciami," uviedol rezort školstva. Výsledkom má byť paragrafové znenie, v rámci ktorého si ministerstvo opäť vypočuje námietky UK a ak budú vznesené, bude sa snažiť s nimi vyrovnať.

Zástupcovia akademickej obce najväčšej slovenskej univerzity dôrazne trvajú na tom, že niektoré prvky pripravovanej novely zákona o vysokých školách ohrozujú súčasný model fungovania akademickej samosprávy verejných vysokých škôl, ktorý považujú za funkčný a zmysluplný. Tvrdia, že voľba rektora ako štatutárneho orgánu a zároveň orgánu akademickej samosprávy predstavuje nezanedbateľný prvok autonómie a samosprávnosti vysokých škôl. Každú zmenu právnej úpravy v prospech rozšírenia kompetencií správnej rady v procese voľby kandidáta na rektora považujú za autoritatívny a politický zásah zo strany verejnej moci.Čo treba vedieť o koronavíruse

Január 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]