Autor textu: TASR
26.10.2021

Zvierací ombudsman: Utýrané psy sú aj výsledkom správania detí

Deti treba podchytiť už v ranom veku, keď sa im ešte dá vštepiť správny postoj k životu a empatia voči všetkým živým tvorom, povedala Nikola Jackuliaková.

Ilustračná snímka, FOTO TASR – František Iván

Bratislava 26. októbra (TASR) - Obce na východe Slovenska sú jednými z mnohých lokalít, ktoré patria z pohľadu ochrany zvierat medzi najkritickejšie. Utýrané psy sú aj výsledkom správania detí. Uvádza to organizácia Zvierací ombudsman, ktorá pred troma rokmi začala projekt Detský zvierací ombudsman.

Deti z rómskych osád podľa Zvieracieho ombudsmana vnímajú zvieratá ako súčasť hry. Sú pre ne hračkou, s ktorou môžu svojvoľne a bez akejkoľvek ľútosti zaobchádzať. Organizácia sa venuje problematike týrania zvierat deťmi. Cieľom jej projektu je ukázať deťom, že zviera má hodnotu a nie je vec. 

"Deti treba podchytiť už v ranom veku, keď sa im ešte dá vštepiť správny postoj k životu a empatia voči všetkým živým tvorom, v zmysle hesla: Vzdelávajme deti a nebudeme musieť potrestať dospelých," povedala Nikola Jackuliaková zo Zvieracieho ombudsmana. 

Organizácia zároveň spolupracuje s políciou a súdmi. "Pokiaľ si štát nezačne plniť svoje povinnosti, budeme sa stále točiť v začarovanom kruhu," poznamenala zvieracia ombudsmanka Zuzana Stanová. 

Veterinárka Martina Karasová hovorí, že deťom demonštrujú, ako má vyzerať vzťah so zvieraťom a aký prínos môžu mať pre ľudí. "Zatiaľ sme sa, našťastie, stretli len s pozitívnou odozvou, dokonca nielen u detí, ale aj u dospelých, čo nám dodáva elán pokračovať v týchto aktivitách," podotkla. 

Projekt Detský zvierací ombudsman je zameraný na vzdelávanie detí na školách i v marginalizovaných oblastiach. Pracovníci zo Zvieracieho ombudsmana zorganizovali prednášky s viac ako 600 deťmi a pokračujú so vzdelávaním na školách po celom Slovensku vrátane vzdelávania v ďalších osadách na východe. Projekt je spolufinancovaný z prostriedkov programu Erasmus. 

Čo treba vedieť o koronavíruse

November 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]