Autor textu: TASR
28.10.2021

Akademická obec sa obracia v súvislosti s novelou zákona o VŠ na premiéra

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil kritizuje, že návrh zasahuje do samosprávy a autonómie vysokých škôl.

Na snímke prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil v Bratislave 28. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák 

Bratislava 28. októbra (TASR) – Akademická obec sa obracia v súvislosti s návrhom novely zákona o vysokých školách (VŠ) na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO). Na spoločnej tlačovej konferencii s ďalšími predstaviteľmi vysokoškolských reprezentácií to uviedol predseda Rady vysokých škôl (RVŠ) Martin Putala. Okrem iného poukazujú na politizáciu vysokého školstva touto novelou.

"Obraciame sa s výzvou na pána premiéra, aby pomohol riešiť túto zložitú situáciu," vyhlásil Putala. Predložená novela podľa RVŠ obsahuje princípy, s ktorými na stretnutiach kontaktnej pracovnej skupiny jednoznačne nesúhlasili. Aj ďalší predstavitelia vysokoškolskej obce skonštatovali, že predložený návrh nezodpovedá výsledkom tejto skupiny, a preto sa nebudú zúčastňovať na jej rokovaniach.

pic
Na snímke dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Viera Peterková (druhá zľava), rektor Univerzity Komenského Marek Števček (deviaty zľava), prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil (siedmy zľava), predseda Rady vysokých škôl Martin Putala  (piaty zľava) a predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran (tretí sprava) počas tlačovej konferencie Slovenskej rektorskej konferencie k návrhu úprav vysokoškolskej legislatívy v Bratislave 28. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Prezident Slovenskej rektorskej konferencie Rudolf Kropil kritizuje, že návrh zasahuje do samosprávy a autonómie vysokých škôl. "Považujeme to za výdobytok novembra 1989, keď sme sa priblížili k demokratickým krajinám," podotkol s tým, že rektori podporujú skvalitňovanie vysokého školstva. 

Poukázal, že budúcoročný štátny rozpočet počíta so znížením finančných prostriedkov pre vysoké školstvo o viac ako 28 miliónov eur. "Takýto prístup nepovažujeme za úprimnú snahu o zlepšenie vysokého školstva," zdôraznil.

​​​​​​​

Predsedníčka Klubu dekanov fakúlt SR a dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave Viera Peterková hovorí, že novela presúva rozhodovacie právomoci z vedenia fakulty do správnej rady. "Nevieme si predstaviť dôvod, pre ktorý tradičná štruktúra a riadenie fakúlt majú byť touto novelou zrušené," povedala s tým, že uvažujú aj nad okupovaním vysokých škôl a ministerstva.

pic
Na snímke dekanka Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity Viera Peterková počas tlačovej konferencie Slovenskej rektorskej konferencie k návrhu úprav vysokoškolskej legislatívy v Bratislave 28. októbra 2021. FOTO TASR - Jaroslav Novák

"Predložíme presné pripomienky v častiach, kde vidíme politizáciu VŠ, kde vnímame novelu ako veľmi nebezpečnú," povedal predseda Študentskej rady vysokých škôl Filip Šuran. Tvrdí, že minister, ktorý bude mať silný záujem na spolitizovaní a ovládnutí vysokého školstva, to bude mať navrhovanou novelou veľmi uľahčené.

Reforma má podľa ministerstva školstva priniesť kvalitnejšie vysoké školstvo, funkčné miesta docentov a profesorov, financovanie podľa kvality či skrátenie externého štúdia. Podľa rezortu k novele vysokoškolského zákona prebiehala diskusia rezortu školstva s rektormi a ďalšími aktérmi vo vzdelávaní zhruba rok a pol.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]