Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
26.01.2022

Klus v Bruseli: Slovensko odovzdá svoj národný príspevok do CoFoE

Hosťom konferencie bude podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová.

Na archívnej snímke štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus, FOTO TASR - Jakub Kotian.

Brusel 26. januára (TASR) - Ministri a štátni tajomníci členských krajín EÚ počas utorkového rokovania v Bruseli okrem iných tém zhodnotili aj doterajší pokrok v Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE). Slovensko vo štvrtok (27. januára) urobí súhrn svojich národných odporúčaní ako výsledok priameho dialógu s občanmi a zainteresovanými stranami. Bude to príspevok do celourópskej debaty o budúcnosti EÚ.

Spravodajca TASR v Bruseli informoval o tom, že štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus (SaS), ktorý je za proces konferencie zodpovedný v rámci rezortu diplomacie, svojich rezortných kolegov na zasadnutí Rady EÚ pre všeobecné záležitosti upozornil, že Slovensko pripravilo takzvanú strednodobú konferenciu v rámci procesu CoFoE.

Hosťom konferencie bude podpredsedníčka Európskej komisie (EK) pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová, ktorá je hlavnou zástupkyňou exekutívy EÚ v tomto procese. Spolu s ňou eurokomisiu na plenárnom zasadnutí CoFoE zastupujú aj podpredsedovia EK Věra Jourová a Maroš Šefčovič.

"Je veľmi dôležité, že takéto niečo prebehne na Slovensku, pretože je to práve v čase, keď už mnohí naši občania vyjadrili aké majú očakávania od samotnej Konferencie o budúcnosti Európy," uviedol Klus.Štátny tajomník pripomenul, že na minulotýždňovom plenárnom zasadnutí CoFoE v Štrasburgu - ktoré hodnotilo 90 konkrétnych odporúčaní z dvoch ukončených občianskych panelov - boli aj slovenskí občania, ktorí tento proces dotvárali. Hodnotené návrhy občanov sa týkali oblastí a tém ako právny štát, bezpečnosť, európska demokracia, životné prostredie a zdravie.

Klus zdôraznil, že teraz je "mimoriadne dôležité" občanom ukázať, čo sa s ich návrhmi udeje, aby dostali adekvátnu spätnú väzbu.

"Na tomto musíme aktívne pracovať a som rád, že francúzske predsedníctvo v Rade EÚ si to dalo ako jednu zo svojich top priorít, aby sme tento proces v nejakej podobe - podľa možností - ukončili alebo ho pripravili na nejakú ďalšiu fázu," opísal situáciu.

Klus priznal, že osobne podporuje návrhy, aby dialóg s občanmi zostal kontinuálny a pokračoval aj po skončení konferencie. S odkazom na štvrtkové podujatie na Slovensku Klus zdôraznil, že na jednej strane pôjde o zhrnutie projektu "My sme EÚ" a takzvanej "roadshow" - teda série podujatí, ktoré ministerstvo vlani organizovalo po regiónoch Slovenska a na strane druhej o prezentáciu výsledkov národného konventu, čiže odporúčaní profesionálov ku jednotlivým témam týkajúcich sa reformy a budúcnosti EÚ.

"Predstavíme veľmi konkrétne požiadavky občanov, ktoré sme získali počas roadshow alebo ktoré naši občania získali počas diskusií na európskej pôde," vysvetlil Klus a spresnil, že prítomnosť eurokomisárky Šuicovej poskytne príležitosť konfrontovať požiadavky Slovákov s predstavami eurokomisie.

Klus zároveň skonštatoval, že Rada ministrov vyjadrila spokojnosť s ostatným plenárnym zasadnutím CoFoE aj preto, že koncom minulého týždňa prišlo do Štrasburgu viac politikov (ako počas predošlých dvoch plenárok) a zároveň aj viac občanov. Bežní ľudia sa s politikmi dohadovali na konkrétnych odporúčaniach.

Podľa Klusových slov môže ďalší priebeh konferencie ešte ovplyvniť pandémia koronavírusu, ale je snaha v procese pokračovať a nájsť spôsob ako narábať s odporúčaniami občanov. Niektoré z nich požadujú napríklad otvorenie zmlúv o fungovaní EÚ, čo si vyžaduje politické odpovede. Niektoré návrhy si dokonca navzájom odporujú.

spravodajca TASR Jaromír Novak

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]