Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
26.01.2022

P. Pollák: EMA má kľúčovú úlohu pri zabezpečení pripravenosti na krízy

Európsky parlament posilnenie právomocí EMA odobril vo štvrtok 20. januára.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Štrasburg/Bratislava 26. januára (TASR) - Európska agentúra pre lieky (EMA) zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení lepšej pripravenosti na situácie ohrozujúce verejné zdravie, povedal slovenský europoslanec Peter Pollák v reakcii na posilnenie právomocí tohto európskeho orgánu.

"Pandémia COVID-19 poukázala na nedostatok účinných liekov a zdravotníckych pomôcok, ale aj na štrukturálne obmedzenia, ktoré bránili Únii a členským štátom účinne reagovať na výzvy, ktorým neustále čelíme. EMA zohráva kľúčovú úlohu pri zabezpečení lepšej pripravenosti pre obdobné situácie ohrozujúce verejné zdravie," uviedol Pollák, ktorého vyjadrenie sprostredkovalo tlačové oddelenie Európskeho parlamentu (EP).

Európsky parlament posilnenie právomocí EMA odobril vo štvrtok 20. januára. Za predbežnú dohodu na rozšírení právomocí tohto úradu sa vyslovilo 655 poslancov, 31 bolo proti a ôsmi sa zdržali hlasovania. Po schválení Európskym parlamentom musí nariadenie ešte formálne odobriť Rada ministrov EÚ. Následne bude nové nariadenie podpísané a zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. marca 2022.

Posilnenie právomocí zdravotníckych agentúr EÚ je aj súčasťou návrhov, ktoré v novembri v spojitosti s budovaním Európskej zdravotnej únie (EHU) predstavila Európska komisia. Oblasť zdravotníctva je aj jednou z tém Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE), ktorá občanom členských krajín umožňuje - prostredníctvom štyroch občianskych panelov - predkladať svoje požiadavky k fungovaniu EÚ.

Tretí občiansky panel medzi svoje odporúčania zahrnul aj posilnenie právomocí EMA a zriadenie úradu, ktorý by pre členské krajiny vyrokoval prijateľnejšie ceny za lieky.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]