Autor textu: TASR
25.01.2022

E. Horváthová oceňuje snahu o dobudovanie Európskej zdravotnej únie

Spolupráca v Európe v rámci zdravotnej starostlivosti, prevencie a liečby ochorení môže mať podľa Horváthovej pre Slovensko významný prospech.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Bratislava 25. januára (TASR) - Poslankyňa Národnej rady SR a členka zdravotníckeho parlamentného výboru Eva Horváthová (OĽANO) oceňuje snahu o dobudovanie Európskej zdravotnej únie (EHU). Uviedla to pre TASR v súvislosti s Konferenciou o budúcnosti Európy (CoFoE), na ktorej sa hovorí aj o dobudovaní EHU. Tá by mala zlepšiť a zefektívniť reakcie na budúce hrozby.

"Pandémia COVID-19 nám ukázala, aké dôležité je vedieť včas reagovať v prípade takéhoto masívneho ohrozenia zdravia občanov Európskej únie," poznamenala Horváthová. Koordinácia členských štátov je podľa nej prospešná nielen pri infekčných hrozbách, ale pomocou dobre cielených a koordinovaných programov sa dá efektívnejšie realizovať i prevencia a liečba chronických neprenosných chorôb. "Napríklad onkologických, či kardiovaskulárnych ochorení," doplnila Horváthová.

Spolupráca v Európe v rámci zdravotnej starostlivosti, prevencie a liečby ochorení môže mať podľa Horváthovej pre Slovensko významný prospech. "Z ďalších priorít by som vyzdvihla solidaritu medzi členskými štátmi v rámci konkrétnych cieľov a podporu modelu jedného zdravia, v súlade s udržateľnosťou životného prostredia, ochrany rastlín a živočíchov," vymenovala Horváthová.

Bude podľa nej dôležité, ako sa Európska zdravotná únia chopí týchto cieľov a pretaví ich do konkrétnych krokov. "Považujem za dôležité pritom zachovať suverenitu Slovenska a dobrovoľnosť v rozhodovaní pri implementácii jednotlivých programov," uzavrela pre TASR Horváthová.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]