Autor textu: TASR
27.01.2022

Korčok: Mojim cieľom je, aby CoFoE na Slovensku silnejšie rezonovala

Nemali by sme však prepásť príležitosť, aktívne sa rozprávať o budúcnosti EÚ, dodal šéf slovenskej diplomacie

Šéf slovenskej diplomacie SR Ivan Korčok počas CoFoE, 27. januára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Bratislava 27. januára (TASR) – Cieľom ministerstva zahraničných vecí SR je, aby Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) oveľa viac a silnejšie rezonovala v slovenskom politickom priestore a dodala do diskusie silný slovenský impulz o tom, akú EÚ chceme. Vo štvrtok to povedal šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) v svojom prejave na konferencii Občianska Európa – Strednodobé hodnotenie CoFoE v Bratislave.

"Treba však povedať to, že CoFoE nevzbudzuje takú veľkú pozornosť, ako napríklad obranná zmluva s USA. Ale Slovensko nie je jediná krajina, kde konferencia nerezonuje. Je to tak naprieč Európskou úniou," poznamenal Korčok.

"Nemali by sme však prepásť príležitosť, aktívne sa rozprávať o budúcnosti EÚ," dodal šéf slovenskej diplomacie a vymenoval oblasti, o ktorých sa vedie v členských štátoch diskusia. Medzi nimi aj trh práce, sloboda pohybu, jednotný trh, jednotná mena, boj proti pandémii nového koronavírusu, životné prostredie, doprava, vzdelávanie, nezávislosť médií a ochrana novinárov.

Minister osobitne spomenul aj ochranu osobných údajov, "ktoré sú pre pre technologických gigantov veľkým artiklom". "Osobne som zvedavý na diskusie o mieste EÚ vo svete," pokračoval Korčok. "Cítim frustráciu ľudí z nejednotnosti EÚ a pridávam svoju osobnú frustráciu," dodal.

"Som konfrontovaný s tým, že EÚ opakovane deklaruje väčší výtlak... a na druhej strane nie sme tým hráčom, ktorým by sme chceli byť," vysvetlil minister. Zároveň však ocenil, že vo vzťahu ku kríze na východnej hranici Ukrajiny, ktorá ohrozuje "celú bezpečnostnú architektúru eurobloku", je EÚ "úplne jednotná".

Téma, v ktorej však v rámci EÚ aj na Slovensku panujú rozsiahle názorové nezhody, je podľa Korčoka migrácia. Práve o tom je však podľa neho CoFoE - "o schopnosti skĺbiť veľké plány a očakávania s realitou zdrojov a schopnosťou nájsť kompromis".

CoFoE bude do jari 2022 prijímať pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu, ktorá je pod spoločnou záštitou europarlamentu, Európskej rady a Európskej komisie, sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Účastníci občianskych panelov sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]