Autor textu: TASR
27.01.2022

Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou učí seniorov ovládať počítač

Do projektu sa prihlásilo 25 seniorov, ktorých digitálne zručnosti zvyšuje 25 študentov.

Študentka učí seniorku pracovať s počítačom a smartfónom počas kurzu v Centre pre rodinu v Trenčíne 27. januára 2022. TASR - Radovan Stoklasa

Trenčín 27. januára (TASR) – Pomôcť seniorom spojiť sa v čase pandémie so svojimi blízkymi je hlavným cieľom projektu trenčianskeho centra pre rodinu a Piaristického gymnázia v Trenčíne nazvaného Dedkov sprievodca digitálnou galaxiou. Študenti pomáhajú seniorom zorientovať sa v digitálnych technológiách. 

Ako informoval Gabriel Chromiak z Centra pre rodinu Trenčín, cieľom projektu nie je organizovať prednášky a semináre, ale pomocou individuálnych stretnutí umožniť seniorom zoznámiť sa s digitálnymi technológiami. Do projektu sa podľa neho prihlásilo 25 seniorov, ktorých digitálne zručnosti zvyšuje 25 študentov.

„Každý deň v týždni sa pre obmedzenú kapacitu stretáva päť seniorov a päť mladých ľudí. O priebehu stretnutí rozhodujú seniori, oni si určujú, kedy sa to skončí. Majú svoje vízie, ciele a ak si myslia, že sa naučili to, čo chceli, jednoducho to ukončia,“ priblížil Chromiak s tým, že o projekt zoznámiť sa s informačnými technológiami majú záujem ďalšie tri 25-členné skupiny seniorov. 

​​​​​​​

Šestnásťročného „lektora“ Šimona Kolaroviča myšlienka zasvätiť seniorov do informačných technológií oslovila. Jeho partnerkou v projekte je pani Lýdia, ktorej založil internetový účet, vysvetlil jej princíp fungovania a v najbližšom čase sa budú venovať komunikačným kanálom. 

Účastníčka kurzu Lýdia Liptáková má 84 rokov, do projektu sa podľa vlastných slov prihlásila preto, lebo už ju nebavila práca s počítačom metódou pokus – omyl. „Notebook mám už štyri roky, mám účet na sociálnej sieti, kde komunikujem s priateľmi. Chcem s nimi komunikovať aj cez Skype, chcem sa to naučiť,“ zdôraznila Liptáková. 

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]