Autor textu: TASR
27.01.2022

Číž: Posilnenie právomocí EMA je krokom ku Európskej zdravotnej únii

Princíp tejto iniciatívy je teda taký, že EHU zabezpečí zdieľanie a integrovanie tzv. best practices (najlepších praktík), naprieč celou Európskou úniou, vysvetlil europoslanec.

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP.

Štrasburg/Bratislava 27. januára (TASR) - Posilnenie právomocí Európskej agentúry pre lieky (EMA) je ďalším krokom smerom k realizácii Európskej zdravotnej únie (EHU), ktorá je jedným z vlajkových projektov európskych sociálnych demokratov, povedal slovenský europoslanec Miroslav Číž v reakcii na posilnenie právomocí tohto európskeho orgánu.

"Slovensko by malo zo samotnej zdravotníckej únie benefitovať prostredníctvom modernizácie zdravotného systému a prístupu k znalostiam a najmodernejším postupom, ktoré v Európe máme," dodal Číž, ktorého vyjadrenie sprostredkovalo tlačové oddelenie Európskeho parlamentu (EP).

"Princíp tejto iniciatívy je teda taký, že EHU zabezpečí zdieľanie a integrovanie tzv. best practices (najlepších praktík), naprieč celou Európskou úniou," vysvetlil europoslanec.

Európsky parlament posilnenie právomocí EMA odobril vo štvrtok 20. januára. Za predbežnú dohodu o rozšírení právomocí tohto úradu sa vyslovilo 655 poslancov, 31 bolo proti a ôsmi sa zdržali hlasovania. Po schválení Európskym parlamentom musí nariadenie ešte formálne odobriť Rada ministrov EÚ. Následne bude toto nariadenie podpísané a zverejnené v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť by malo nadobudnúť 1. marca 2022.

"Výsledkom tohto textu bude posilnenie mandátu a prostriedkov pre EMA na to, aby mohla v budúcnosti čo najefektívnejšie reagovať na nedostatky liečiv počas mimoriadnych udalostí v oblasti verejného zdravia. Súhlasím s tým, že včasný vývoj kvalitných a bezpečných liekov je v daných situáciách kľúčový," priblížil Číž. Zároveň však dodal, že by do "budúcna apeloval na zvýšenie transparentnosti, či už hovoríme o rozhodnutiach, obstarávaní alebo o samotných výrobných reťazcoch vo farmaceutickom priemysle."

Budúcnosť zdravotníctva v EÚ je témou aj na Konferencii o budúcnosti Európy (CoFoE), v rámci ktorej sa stretávajú panely náhodne vybraných občanov členských krajín.

Tretí občiansky panel po svojom ostatnom stretnutí medzi svoje odporúčania zahrnul aj rozšírenie kompetencií EMA s cieľom zabezpečiť rovnakú kvalitu zdravotnej starostlivosti a primerané náklady v rámci celej EÚ. Občianske panely svoje odporúčania predložia Európskemu parlamentu. Neskôr budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]