Autor textu: TASR
27.01.2022

Šuicová: Slováci sa v rámci CoFoE zaujímajú aj o ekonomiku či pracovné miesta

Slováci podľa nej zdieľajú rovnaké obavy ako ostatní občania Európskej únie

Na snímke Dubravka Šuicová 27. januára 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Bratislava 27. januára (TASR) - Zmena klímy a životné prostredie, silnejšia ekonomika, sociálna spravodlivosť a pracovné miesta. Týmto témam sa najviac venujú Slováci na digitálnej platforme Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE).

Vo štvrtok to povedala podpredsedníčka Európskej komisie pre demokraciu a demografiu Dubravka Šuicová, pôvodom z Chorvátska, vo svojom prejave na konferencii Občianska Európa – Strednodobé hodnotenie CoFoE v Bratislave. Slováci podľa nej zdieľajú rovnaké obavy ako ostatní občania Európskej únie (EÚ). 

Podpredsedníčka EK upriamila pozornosť na niektoré zaujímavé odporúčania z európskych občianskych panelov, v ktorých boli zastúpení aj Slováci. "Pokiaľ ide o zdravie, vyzvali na trvalejšie zvýšenie spolupráce na európskej úrovni," poznamenala. 

Politikov upozornila, že rovnako dôležité ako zber nápadov na CoFoE a ich vyhodnotenie bude informovanie občanov o záveroch konferencie. "Pre legitímnosť celého cvičenia je nevyhnutné, aby občania uvideli hmatateľné výsledky svojich príspevkov," zdôraznila Šuicová.

Občianska Európa je celodenná online konferencia, ktorá má za cieľ informovať o doterajších záveroch diskusii na Slovensku.      

CoFoE prijíma do jari 2022 pripomienky a nápady, ktoré môžu vyústiť do konkrétnych odporúčaní o reforme Európskej únie. Na oficiálnej webovej stránke konferencie futureu.europa.eu sa môže ktokoľvek zaregistrovať a vyjadriť svoj názor či pripomienku k fungovaniu EÚ. Konferencia umožňuje občanom jednotlivých členských krajín vyjadriť sa k budúcnosti EÚ aj formou občianskych panelov. 

Celkovo štyri občianske panely svoje odporúčania predložia Európskemu parlamentu. Neskôr budú zahrnuté do záverečnej správy, ktorú pripraví na jar 2022 výkonná rada konferencie.

Apríl 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]