Autor textu: TASR
10.05.2022

Lexmann: Na odporúčania z CoFoE sa treba pozrieť triezvo

Dôležité je, aby sme sa na to pozerali ako na komplexnú požiadavku občanov voči svojim politickým predstaviteľom a jednoducho si rozdelili, čo je lepšie robiť na ktorej úrovni, uviedla europoslankyňa.

Na archívnej snímke europoslankyňa Miriam Lexmann. FOTO TASR - Jakub Kotian

Bratislava/Brusel/Štrasburg 10. mája (TASR) - Politici sa musia na odporúčania z Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) pozrieť triezvo. Pri zohľadňovaní návrhov treba myslieť aj na princíp subsidiarity v EÚ. Myslí si to slovenská europslankyňa Miriam Lexmann.

"Hovoríme o budúcnosti Európy, nielen budúcnosti Európskej únie. Je preto nesmierne dôležité, aby sa európske inštitúcie, predstavitelia európskych politík, ale aj domáci politici pozreli na to, ktoré riešenie kam patrí a akým spôsobom ho najefektívnejšie vykonať," vysvetlila pre TASR.

Upozornila na dôležitosť princípu subsidiarity ako jedného zo základných pilierov EÚ. Z toho podľa nej vyplýva, že netreba riešiť na celoeurópskej úrovni všetko. Naopak, lepšie by podľa nej bolo, keby niektoré otázky riešili členské štáty samy a iba do určitej miery koordinovali svoju činnosť.

"Dôležité je, aby sme sa na to pozerali ako na komplexnú požiadavku občanov voči svojim politickým predstaviteľom a jednoducho si rozdelili, čo je lepšie robiť na ktorej úrovni," doplnila.

To sa podľa nej týka aj možností, ktoré so sebou prinesie prípadný konvent o budúcnosti Európy. Spresnila, že v europarlamente sa diskutuje o tejto možnosti a mnohí poslanci aj vítajú návrh, aby po CoFoE nasledoval konvent, ktorý by umožnil aj zmeny v základných zmluvách o fungovaní Únie. 

"Samozrejme ale treba rozumne nakladať s tým, čo sú požiadavky občanov, kedy treba meniť legislatívu. A možno treba povedať, že niektoré kompetencie treba presunúť na úroveň členských štátov, možno časť niektorých iných kompetencií zas treba, aby riešila EÚ, lebo pomery sa menia," povedala Lexmann, ktorá zdôrazňuje potrebu triezveho prístupu.

(spravodajca TASR Jaromír Novak) 

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]