Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
27.05.2022

Štefanec: CoFoE potvrdila reformné úsilie EÚ 

Štefanec zdôraznil aj výzvu na podporu malých a stredných podnikateľov, ktorá zaznela počas CoFoE.

Na snímke europoslanec Ivan Štefanec. FOTO TASR - Martin Baumann

Brusel/Bratislava 27. mája (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) potvrdila reformné úsilie Európskej únie, ktoré je zamerané na transformáciu na zelenú ekonomiku a digitalizáciu, ale aj ochranu klímy, hlbšiu integráciu pri riešení kríz, bezpečnosti, migrácie či podpory demokratických procesov. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý je v Európskom parlamente (EP) šéfom slovenskej delegácie vo frakcii Európskej ľudovej strany (EPP).

      Štefanec zdôraznil aj výzvu na podporu malých a stredných podnikateľov, ktorá zaznela počas CoFoE. Sám tiež osobne podporuje zmeny, ktoré majú smerovať k väčšej občianskej zainteresovanosti.

      Občania členských krajín EÚ mali prostredníctvom tejto konferencie od mája minulého roka možnosť vyjadriť sa k fungovaniu Európskej únie a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení. 

      Navrhované odstránenie požiadavky jednomyseľnosti členských štátov EÚ v hlasovaniach o citlivých otázkach si však bude vyžadovať revízie základných zmlúv o fungovaní EÚ a podľa Štefanca treba do tohto procesu zainteresovať všetky relevantné inštitúcie.

      "Hľadaním spoločného konsenzu vieme predísť komplikáciám pri terajších zmenách a aj komplikáciám v neskoršej budúcnosti," upozornil. Zmeny by mali podľa neho viesť k zjednodušeniu inštitucionálnej štruktúry EÚ, väčšej transparentnosti a zodpovednosti v rozhodovacom procese, pričom by sa malo uvažovať aj o novom definovaní rámca právomocí EÚ.

      Štefanec pripomenul, že CoFoE musela čeliť aj novým výzvam, ktoré priniesla ruská agresia na Ukrajine. "Myslím, že si s tým poradila veľmi dobre a odzrkadlilo sa to aj na jej výstupoch," povedal. 

      Mrzí ho však to, že konferencia počas svojho ročného trvania v spoločnosti rezonovala iba okrajovo.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]