Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
10.06.2022

Politológ: CoFoE dala slovo bežným ľuďom ohľadne budúcnosti EÚ

Do diskusie zahŕňali najmä ľudí z univerzít, mimovládnych organizácií či administratívy, avšak nie "z ulice", skonštatoval Baboš.

Ilustračná snímka,  FOTO TASR/AP.

Bratislava 10. júna (TASR) - Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) vyslala jasný signál bežným ľudom, že aj oni sa môžu vyjadriť k budúcnosti Európskej únie (EÚ) a predstavitelia ich počúvajú. Pre TASR to uviedol politológ z Univerzity Komenského v Bratislave Pavol Baboš.

"V tomto formáte badať veľký rozdiel oproti podobným diskusiám a konferenciám z minulosti, ktoré boli oveľa viac orientované elitne. Teda do diskusie zahŕňali najmä ľudí z univerzít, mimovládnych organizácií či administratívy, avšak nie "z ulice"," skonštatoval Baboš.

V rámci legislatívnych či iných organizačných procesov sa naraz v rôznych fázach diskutuje a rozhoduje o niekoľkých zmenách. Mnohé z nich sa podľa Baboša môžu zhodovať aj s tým, čo občania navrhovali v rámci CoFoE. Aj keď mohli návrhy vzniknúť z inej iniciatívy, vo výsledky môžu byť prezentované ako výsledok CoFoE, myslí si politológ. 

Najnižšia šanca, že sa návrhy z konferencie premietnu do reality, je pri zmenách zakladajúcich zmlúv Únie. "Na to nie je dnes veľká politická vôľa medzi členskými štátmi, a zároveň je to oveľa zložitejšie, ako meniť obsahovú stránku nejakej verejnej politiky," poznamenal Baboš.

Dodal, že najjednoduchšie je presadiť zmeny, ktoré sa týkajú nastavenia verejných politík, v ktorých má výlučné právomoci EÚ, a nevyžaduje sa súčinnosť členských štátov. Ide najmä o ekonomické politiky, napríklad súvisiace s digitalizáciou, respektíve regulovania digitálneho prostredia.

Jún 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]