Autor textu: TASR
24.06.2022

Samosprávy na Zemplíne sú pripravené školy v septembri neotvoriť

S termínom do konca novembra samosprávy požadujú pri menej rozvinutých okresoch podporovať regionálny rozvoj pri budovaní základnej infraštruktúry.

Na snímke primátor Vranova nad Topľou Ján Ragan pózuje s transparentom približujúcom súčasnú finančnú situáciu mesta. TASR - Jana Ďurašková

Vranov nad Topľou 24. júna (TASR) – Samosprávy na Zemplíne sú pripravené vzdelávacie zariadenia vo svojej pôsobnosti v septembri neotvoriť. Urobia tak, ak vláda SR v súvislosti so zdražením cien energií a potravín do konca júla nezmení finančné pásma pre školské stravovanie v materských a základných školách. Na protestnom zhromaždení, ktorým chceli starostovia a primátori ôsmich okresov zo Zemplína a horného Šariša upozorniť na existenčné problémy samospráv a špecifické problémy regiónu, zaznelo v piatok vo Vranove nad Topľou spolu osem požiadaviek.
      
Do augusta tiež žiadajú vyriešiť kompenzácie zvýšených nákladov na elektrinu a plyn pre samosprávu, v opačnom prípade prestanú vykonávať prenesený výkon štátnej správy, sú tiež pripravení redukovať úradné hodiny pre verejnosť. V rovnakom termíne požadujú vyriešiť kompenzácie výpadku podielových daní za rok 2022 na základe prijatého protiinflačného balíčka pre samosprávu, inak vypnú verejné osvetlenia a prestanú vykonávať údržbu verejných priestranstiev.
      
Do konca októbra 2022 žiadajú predstaviť konkrétne kroky k vyrovnaniu regionálnych rozdielov na Zemplíne, "reálne" plány budovania diaľnic a rýchlostných ciest na celom Zemplíne a Šariši, ako aj zjednodušenie procesu čerpania eurofondov.
      
S termínom do konca novembra požadujú pri menej rozvinutých okresoch podporovať regionálny rozvoj pri budovaní základnej infraštruktúry. Poukázali na skutočnosť, že mnohé obce v regióne nemajú kanalizáciu ani verejné vodovody. Do konca decembra 2022 tiež žiadajú zabezpečiť krytie preneseného výkonu štátnej správy finančnými prostriedkami pre samosprávu a "neprenášať na samosprávu nové povinnosti bez finančného krytia štátu".
      
"Ak požiadavky nebudú zo strany vlády splnené, pristúpime k navrhnutým krokom a začneme obmedzovať našu činnosť a realizovať konkrétne navrhnuté opatrenia," uzavreli starostovia s tým, že pri riešení všetkých svojich požiadaviek žiadajú vládnych predstaviteľov o účasť predstaviteľov obcí a miest z regiónu "na úrovni partnerov".
      
Predneseniu požiadaviek predchádzalo na zhromaždení s účasťou približne 200 predstaviteľov samospráv, ktorých podporili aj Jednota dôchodcov Slovenska či Slovenský zväz telesne postihnutých, predstavenie tém, ktoré mestá a obce v regióne považujú za najpálčivejšie. Spomenula sa nejestvujúca štúdia realizovateľnosti diaľnice na Zemplín, chýbajúce projekty, ktorými vie samospráva znižovať nezamestnanosť, či potreba systémovej podpory v oblasti cestovného ruchu.

Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]