Autor textu: TASR
11.07.2022

Školský program EÚ pomôže presídleným ukrajinským školákom v členských štátoch 

Cieľom školského programu EÚ je podporovať zdravé stravovanie a vyváženú stravu prostredníctvom distribúcie ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov školákom.

Ilustračná snímka. FOTO TASR

Brusel 11. júla (TASR) - Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že na prerozdelenie pomoci v rámci školského programu Európskej únie vyčlení 2,9 milióna eur na stravovanie pre vysídlené ukrajinské deti, ktoré boli umiestnené v školách členských krajín eurobloku. Informuje spravodajca TASR.

      Vyplýva to z nariadenia, ktoré bolo zverejnené už 1. júna a vyzvalo členské štáty EÚ, aby preskúmali domácu situáciu a svoje žiadosti o pomoc v rámci školského programu na nadchádzajúci školský rok, čiže od 1. augusta 2022 do 31. júla 2023.

      Cieľom školského programu EÚ je podporovať zdravé stravovanie a vyváženú stravu prostredníctvom distribúcie ovocia, zeleniny a mliečnych výrobkov školákom a zároveň poskytovať vzdelávacie programy o poľnohospodárstve a zdravých stravovacích návykoch. 

      Celkový rozpočet tejto schémy je 220,8 milióna eur na nadchádzajúci školský rok, z toho 130,6 milióna eur na ovocie a zeleninu a 90,1 milióna eur na mlieko. Táto suma je rozdelené na národné prídely, ktoré stanovuje eurokomisia na základe požiadaviek zaslaných členskými štátmi.

      Výzva pre členské štáty, aby prehodnotili svoje predošlé žiadosti o finančnú podporu, prišla vzhľadom na ruskú inváziu na Ukrajinu. Podľa vyjadrenie Európskej komisie ide o prejav solidarity medzi členskými štátmi EÚ s cieľom zmierniť záťaž tých krajín, ktoré sú najviac zaťažené starostlivosťou o vysídlené ukrajinské deti. 

      V júni členské štáty eurobloku predložili buď dodatočnú sumu, o ktorú sa v rámci schémy žiadalo, alebo sumu svojich národných prídelov, ktorú nepredpokladali využiť. Komisia rozhodla o nových prideleniach na základe oznámení prijatých od členských štátov, keď boli nevyužité sumy presmerované do krajín, ktoré prijímajú najvyšší počet ukrajinských detí.


      (spravodajca TASR Jaromír Novak)

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2022

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]